Sıçramayı mega endüstri merkezleri kurarak yapacağız

18 Mart 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 18 03 2018 - 2:30

Türkiye’nin OSB’ler ile kalkınma mantığından mega endüstri merkezleri mantığına geçiş yapacağını söyleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Asıl sıçramayı bu merkezlerle yapacağız. 4 mega endüstri merkezi için çalışmalarımızı son aşamaya getirdik” diye konuştu.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, mega endüstri bölgelerinin büyük ölçekli ekonomiye geçiş kapıları olacağını belirterek Türk ekonomisinin asıl sıçramayı bu bölgeler sayesinde yapacağını söyledi. Halen 4 mega merkez üzerinde çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Özlü, bu merkezlerden 2’sinin Karadeniz’de, diğer 2’sinin de Ege ve Akdeniz’de kurulacağını söyledi. Özlü, bu merkezleri yenilerinin izleyeceğine de dikkat çekerken merkezlerin özellikle limana entegre olmalarına dikkat ettiklerini vurguladı.
 
Filyos nihayet
 
Demirören Medya’ya ziyarette bulunan Bakan Özlü, üzerinde çalıştıkları projelerle ilgili bilgi verdi. Filyos neredeyse son 40 yıldır konuşulan hatta projeleri de yapılan ancak bir türlü sonuç alınamayan bir projeydi. Bakan Özlü, mega endüstri merkezlerinden birinin Filyos olacağını söyledi. Kamulaştırmaların bittiğini söyleyen Özlü, bu yıl bitmeden bölgenin yeni yatırımcılarını belirlemeye başlayacaklarını ifade etti. Burada yaklaşık 608 hektarlık bir alandan söz ettiklerini kaydeden Özlü, “Tüm altyapıyı biz karşılıyoruz. Sadece gelin buraya yatırım yapın diyoruz” şeklinde konuştu. Karadeniz’deki bir diğer mega merkezin de Trabzon olacağı bilgisini veren Bakan Özlü şöyle devam etti:
 
“Trabzon’daki merkezi dolgu alana yapacağız. Burada da 2 bin 700 dönümlük bir arazi oluşturulacak. Hatta burada hastane de olsun istedik. Bunların lokal bir OSB olmasını istemiyoruz. Eğer bir sıçrama yapacaksak bunu OSM mantığı ile yapamayız. Yeni bir konsepte ihtiyacımız var.” 
Özlü, diğer 2 mega merkezin yerinin de Ceyhan ve Aliağa olacağını ifade etti. Ceyhan’daki mega merkezin daha çok petrokimya ağırlıklı olacağını söyleyen Özlü, Ceyhan’daki merkezin 1.340 hektarlık bir alanda ortaya çıkacağını, kamulaştırma ile ilgili küçük pürüzleri halletmeye çalıştıklarını belirtti.
 
Uluslararası tanıtım
 
Tanıtım çalışmalarının yakında başlayacağını uluslararası bir firmadan da danışmanlık alacaklarını kaydeden Özlü, “Burada üreten herkes bizim için yerlidir, millidir. Dünya devlerini de buralara yatırıma çağıracağız. Bu bölgeleri lojistiği ile ulaşımı ile entegre edeceğiz. Altyapıya çok ciddi yatırım yapacağız. Mesela Filyos projesi, hızlı tren hattı ile bile desteklenecek. Bu sadece tek bir örnek. Tüm altyapı harcamalarını biz üstleneceğiz” dedi. 
 
Türkiye’yi bir bilim merkezi, bir teknoloji üssü ve aynı zamanda ileri sanayi ülkesi haline getirmek istediklerini kaydeden Özlü, bu 3 hedefe kilitlendiklerini, sektörlerde yerlileştirme çalışmaları ile de en az 20 milyar dolarlık bir ticaret açığının önüne geçebileceklerini kaydetti. Şehir içinde kalmış sanayi sitelerini taşımak istediklerini belirten Özlü, organize sanayi bölgelerinde de iyileştirmeler yapacaklarını OSB’lere kreşler açacaklarını söyledi. 
 
Üniversite ile AR-GE merkezi eşleştirilecek
 
“Bizim Bakanlık olarak bütün amacımız Türkiye’nin yüksek katma değerli ürünler üreten, yüksek teknoloji üreten ve bu sayede cari açığını kapatan, ekonomisini büyüten bir ülke olmasıdır” diyen Bakan Faruk Özlü, AR-GE merkezlerini daha nitelikli hale getirmek için yeni bir iş planı üzerinde çalıştıkları bilgisini de verdi. AR-GE merkezleri ile üniversiteleri eşleştireceklerini kaydeden Özlü, şöyle konuştu: “Teknoloji ile pratiği buluşturacağız. Nitelik artışı sağlamak için AR-GE merkezlerini üniversitelerle eşleştireceğiz. Teknoloji üreten KOBİ’ler ortaya çıkarmak istiyoruz.” 
Bakan Özlü, AR-GE merkezlerine verilen teşviklerin ete kemiğe bürünmesinin de zamanının geldiğini belirterek “Evet bu konuda bazı eleştiriler duyuyoruz. Sabırsızlananlar oluyor. Ancak bir tohum atmadan da sonuç alamıyorsunuz. Bu konuya desteğimizi sürdüreceğiz. Mesela son olarak 30 olan çalışan sayısını 15’e düşürdük. 15 AR-GE çalışanı olan da destek alabilecek. TÜBİTAK desteklerinden de sadece AR-GE merkezi olanlar yararlanabilecek” şeklinde konuştu.
 
DEMİRÖREN MEDYA’YA ZİYARET
 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, önceki gün Demirören Medya’yı ziyaret etti. Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Vatan Gazetesi Ekonomi Müdürü Ercan İnan, Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç ve Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Menderes Özel ile sohbet eden Bakan Özlü, üzerinde çalıştıkları projeler hakkında bilgi verirken, soruları da yanıtladı.
 
 

ETİKETLER