Gazetevatan.com » Uzmana Sor » Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Emekli, işçi, EYT’li milyonlar çok merak ediyordu. Tek tek açıklandı. İş yerinde 1 yılı tamamlamadığınız için kıdem tazminatı hakkınız bulunmuyor ancak ihbar tazminatı alabilirsiniz. Borçları miktarına bakılmaksızın teminat ve peşinatsız yapılandırıyor. 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili SGK merkezine müracaat ederek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Ev kadınlığı sürelerinin borçlanılması hakkı sadece yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını kapsamaktadır. Türkiye’de yaşayan ev hanımlarına böyle bir imkân tanınmamaktadır. Memurum ne zaman emekli olurum, engelliler nasıl emekli olur? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?
 Merhaba, ben babamdan dolayı yetim aylığı müracaatında bulundum. 3 Yıl kurum bana aylık ödedi ve geçen ay yersiz ödedik diye kesti. Ve bana ödenen parayı geri istiyor, bana aylığı yanlış bağlayan kurum cezasını neden ben ödüyorum? Buna itiraz edemez miyim?
 
Merhaba, yersiz ödenen aylıklarla ilgili ne yazık ki itiraz durumu söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yersiz olarak bağladığı aylıklar bazı davalara bile konu olmuş hatta kişiler Anayasa Mahkemesine kadar götürmüştür süreci. Ancak hiçbir dava aylık alanlar aleyhinde sonuçlanmamıştır. AYM gelen davaları sebepsiz zenginleşmeye yol açacağı ve sosyal adaletle bağdaşmayacağını gerekçe göstererek geri çevirmiştir. Tabi burada faizle ilgili kararlara da açıklık getirilmiştir. Kurum hatasından kaynaklı olduğundan faiz uygulanmayacaktır. Ayrıca mevcutta bulunan 7326 sayılı kanun kapsamında ilgili borcu yapılandırmaya sokarak taksitler halinde de ödeyebilirsiniz.