Gazetevatan.com » Uzmana Sor » Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Emekli, işçi, EYT’li milyonlar çok merak ediyordu. Tek tek açıklandı. İş yerinde 1 yılı tamamlamadığınız için kıdem tazminatı hakkınız bulunmuyor ancak ihbar tazminatı alabilirsiniz. Borçları miktarına bakılmaksızın teminat ve peşinatsız yapılandırıyor. 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili SGK merkezine müracaat ederek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Ev kadınlığı sürelerinin borçlanılması hakkı sadece yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını kapsamaktadır. Türkiye’de yaşayan ev hanımlarına böyle bir imkân tanınmamaktadır. Memurum ne zaman emekli olurum, engelliler nasıl emekli olur? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?
Sayın Mert Bey, benim emekliliğime tam 350 gün kala işyerim beni pandemi dolayısıyla ücretsiz izne çıkardı. Sonrasında ise KÇÖ’de gösterdi, tabi benim bu sürelerde primlerim ödenmedi. Ben bu süreleri borçlanarak ödeyebilir miyim? Tavsiyeniz nedir? Teşekkürler.
 
 Merhaba, KÇÖ ve ücretsiz izin sürelerinin borçlanılmasına ilişkin bir kanun çalışması ne yazık ki bulunmamaktadır. Bazı kesimler konuyu meclise taşımış ancak henüz bir netice alamamıştır. Bu konuda bir kanun çalışmasını da beklemek sizin adınıza zaman kaybı olur ki zaten bu durumu yaşamışsınız. Öncelikle askerlik borçlanmasını düşünebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa ve mevcut durumda işsizseniz isteğe bağlı ödeme yapabilir, primlerinizi kendiniz ödeyebilirsiniz. Gününüz dolduğunda da isteğe bağlı sigortalılığınızı durdurur emeklilik müracaatında bulunabilirsiniz.