SGK hangi hastalıklara maaş bağlıyor?

19 Ekim 2019 Cumartesi - 13:22 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 15:06

SGK tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara aylık bağlıyor. Peki, SGK hangi hastalıklara maaş bağlıyor? Şartları nedir? 24 ay boyunca maaş ödenen hastalar arasında, kanser, epilepsi, beyin tümörleri, parkinson sendromu da var. Detaylar haberimizde...


SGK tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara aylık bağlıyor. Bunun için çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu gerekiyor. Bu rapor için il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvuru yapılmalı. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi gerekiyor. Peki, SGK hangi hastalıklara maaş bağlıyor? Maaş bağlanma şartları nelerdir?
 
BAKIMA MUHTAÇSA
 
Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekiyor. Malül kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da aranan diğer bir şart. Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda 10 yıllık sigortalılık süresine bakılmıyor. Ancak, en az 1800 gün prim ödemeleri isteniyor.
 
HANGİ HASTALIKLAR KAPSAMDA?
 
Kanser, Epilepsi, Beyin tümörleri, Parkinson sendromu. Demans, Serebral palsi, Multiple Skleroz, Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, Görme azlığı, Retina kanamaları, Kol, bacak gibi organ kaybı, Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, Behçet hastalığı, Gastrointestinal kanama,  Karaciğer sirozu,  Karaciğer nakli, Kalp yetmezliği  Kalp kapak hastalıkları, Kalp nakli, Böbrek nakli, Akciğer nakli,  Tüberküloz, AIDS, Anemi
 
KOAH VE DEMANS İÇİN DE VAR
 
SGK hangi hastalıklara maaş bağlıyor? sorusu kapsamında kanser ve organ naklinin dışında genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malûl aylığı bağlanabiliyor.(Posta)
 
SGK HANGİ HASTALIĞA, KAÇ AY MAAŞ BAĞLIYOR?
 
Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malül aylığı alabiliyor.