Gazetevatan.com » Çalışan Hakları » SGK, Bağkur, SSK, emekli, memur, dul, yetim herkesi ilgilendiriyor! O aylık kesiliyor…

SGK, Bağkur, SSK, emekli, memur, dul, yetim herkesi ilgilendiriyor! O aylık kesiliyor…

Memur, emekli, çalışan, dul, yetim milyonlarca kişi merak ediyordu. Tek tek açıklandı. SGK,SSK, Bağkur'lular emekli olunca alacakları maaşları, dul ve yetimler alacakları aylıkları ve bu aylıklardan hangi durumlarda kesintinin nasıl yapılacağını soruyor. Son dönemlerde ise corona virüs nedeniyle çalışanlar kısa çalışma ödeneği ve yardımlardan nasıl yararlanacağını sorguluyor. Gelen çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi.

SGK, Bağkur, SSK, emekli, memur, dul, yetim herkesi ilgilendiriyor! O aylık kesiliyor…  
Milyonlarca, memur, işçi, dul, yetim, emekli bu sorulara yanıt arıyor, En çok merak edilen ise ne zaman emekli olurum, ne kadar maaş alırım? Pandemi sürecinde çalışanların hakları nelerdir?  Sizde merak ediyorsanız uzmanasor@gazetevatan.com adresine sorularınızı yollayın uzmanlarımız yanıtlasın. İşte o sorular ve yanıtları…

İyi günler dilerim. Eşim iş kazası sonucu 1991 yılında vefat etti. Bana emekli maaşı ve iş kazası maaşı bağlandı. Ben emekli olduktan sonra iş kazası maaşı kesildi. Tekrar geri alabilir miyim? Teşekkür ederim.


İş kazası sonucu vefat eden kişilerin hak sahiplerine ölüm aylığının yanında bir de iş kazasından dolayı ölüm geliri bağlanmaktadır. Bu iki ödeme de çalışmayan veya kendi sosyal güvencesinden dolayı emekliliği olmayan eşe bağlanmaktadır. Eşin emekli olması durumunda iş kazasından dolayı bağlanan aylık kesilir. Ancak eşiniz 4/a siz de 4/c statüsündeyseniz tüm ödenekleri aynı anda alabilirsiniz. Hem sizin hem de eşinizin 4/a’lı olması durumunda ne yazık ki iş kazası gelirinin tekrardan bağlanma durumu yoktur.