Ses kaydı sızdırıldı!

11 Ekim 2013 Cuma - 3:09 | Son Güncelleme : 11 10 2013 - 3:09

Sisi'yi zora sokacak iddia


Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydı sızdırıldı.


"Rassd" internet haber sitesinde yayınlanan ve ülkede tartışmalara yol açan ses kaydının, Sisi'nin El-Mısr El-Yevm Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yasir Rızk'a verdiği demeci sırasında kaydedildiği ileri sürülüyor.

ANAYASAYA KENDİ İÇİN MADDE EKLETMEK İSTİYOR

Sisi, "cumhurbaşkanı seçilememesi durumunda, savunma bakanı görevine yeniden dönmesini sağlayacak bir maddenin anayasaya eklenmesi için aydınların katılacağı bir kampanya düzenlenmesini" tavsiye ediyor. Mısır anayasasına göre askerler seçimlerde aday olamıyor. Uzmanlar, Sisi'nin cumhurbaşkanı adayı olması ve seçimi kaybetmesi durumunda eski görevine dönemeyeceğini ifade ediyor.

İDDİAYI ORTAYA ATANLAR İÇİN SORUŞTURMA AÇILACAK

Öte yandan devlete ait El-Ehram gazetesi, üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ses kaydının Sisi'ye ait olmadığına, iddiayı gündemine taşıyan medya birimleri hakkında da soruşturma açılacağına yer verdi. Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da ordu tarafından görevinden uzaklaştırılmasının ardından ülkede Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için kampanyalar düzenleniyor.