Şerif Başboğa öldürüldü!

ANKARA (İHA) -  |  13 Ekim 2017 Cuma - 15:03 | Son Güncelleme : 13 10 2017 - 15:20

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Mardin'in Kızıltepe kırsalında 21 Eylül'de icra edilen hava harekatında etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin mavi listede aranan Rubar Quser kod adlı Şerif Başboğa olduğunun tespit edildiğini açıkladı.


Türk Silahlı Kuvvetlerince Mardin'in Kızıltepe kırsalına yönelik 21 Eylül'de  düzenlenen hava harekatında etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin,  İçişleri Bakanlığının "terörden arananlar listesi"nde mavi kategoride yer alan  Rubar Quser kod adlı Şerif Başboğa olduğu belirlendi. Başboğa, 13 Mart 2016'da  Kızılay Güvenpark otobüs duraklarında bomba yüklü otomobille düzenlenen ve 36  kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının  hazırladığı iddianamede sanık olarak yer alıyordu.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerince Mardin'in Kızıltepe kırsalına  yönelik 21 Eylül'de düzenlenen hava harekatında etkisiz hale getirilen 6  teröristten birinin, İçişleri Bakanlığının "terörden arananlar listesi"nde mavi  kategoride yer alan "Rubar Quser" kod adlı Şerif Başboğa olduğu tespit edildi. 
 
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yurtiçi olaylar ve günlük  faaliyetlere ilişkin bilgi verildi.
 
Buna göre, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki operasyonlarda, tespit  edilen 5 el yapımı patlayıcı imha edildi.
 
Diyarbakır'ın Hani ve Kocaköy ilçelerindeki operasyonlarda, bir av  tüfeği, 6 bin 500 kök kenevir bitkisi, 50 kilo kubar esrar ele geçirildi, olaya  ilişkin bir işbirlikçi yakalandı. Diyarbakır Çınar'da ise güvenlik güçleri  tarafından gerçekleştirilen adli aramada, iki bina içerisinde 45 tüp, 4 telsiz  ele geçirildi, bir işbirlikçi gözaltına alındı.
 
Güvenlik güçlerince Mardin Midyat'ta yapılan aramada, bir havan  mühimmatı, 500 gram amonyum nitrat ve muhtelif yaşam malzemesi, Mazıdağı'nda ise  100 metre kablo ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan muhtelif malzemeler  ele geçirildi.
 
Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından bin 962'si  Suriye'den Türkiye'ye, 128'i Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi  teşebbüsünde bulunan toplam 2 bin 90 kişi yakalandı. Bu çalışmalarda, 210 paket  sigara, 3 cep telefonu, 3 kilo çay ele geçirildi.
 
İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 22  kişi yakalanırken, 31 bin 713 paket sigara, 5 binek hayvan ile 102 ilaca el  konuldu.
 
Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan  63 kişi ve Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan  102 kişi yakalandı.
 
Bombalı saldırının sanığı hava harekatında öldürüldü
 
Öte yandan, Mardin'in Kızıltepe kırsalında 21 Eylül'de düzenlenen hava  harekatında etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin, İçişleri Bakanlığının  "terörden arananlar listesi"nde mavi kategoride yer alan "Rubar Quser" kod adlı  Şerif Başboğa olduğu tespit edildi.
 
Başboğa, 13 Mart 2016'da Kızılay Güvenpark otobüs duraklarında bomba  yüklü otomobille düzenlenen ve 36 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede sanık olarak yer  alıyordu.
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın faaliyetleri
 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa  dışı faaliyetlerin engellenmesi ve Türk boğazlarının güvenliğine katkıda bulunmak  amacıyla Karadeniz Uyum Harekatı'nda görevli TCG Yavuz, TCG Anafartalar ve TCG  Tekirdağ, Batı Karadeniz'de Denizaltı Savunma Harbi Poligon Eğitimleri  gerçekleştirdi.
 
Akdeniz'de durumsal farkındalığın sağlanması, gerçekleşebilecek terör  saldırılarının tespit edilmesi ve caydırılması ile kapasite artırımını hedefleyen  NATO'nun Deniz Muhafızı Harekatı kapsamında bir deniz karakol uçağı tarafından  Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu yapıldı.
 
Doğu Akdeniz'de petrol ulaştırmasının güvenliğini tesis etmek,  bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına karşı varlık göstererek  caydırıcılık sağlamak ve NATO'nun bölgedeki deniz güvenliği çabalarını  desteklemek amacıyla düzenlenen Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında, TCG  Oruçreis, Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme ve R/V Barbaros Hayreddin Paşa  araştırma gemisine refakat ve koruma görevini yerine getirdi. Ayrıca bir  denizaltı, Doğu Akdeniz'de karakol görevi yaptı.
 
TCG Taşucu, Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme görevini yerine  getirirken, TCG Karataş, keşif gözetleme görevinde bulundu.
 
Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına  girişini tespit etmek amacıyla Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekatı'na  iştirak eden TCG Bafra Lübnan açıklarında karakol görevini yerine getiriyor.
 
Deniz haydutluğu ve denizde silahlı soygun ile mücadele ve küresel  deniz ticareti ile açık denizlerin serbestliği ilkesinin korunması amacıyla tesis  edilen Birleşik Görev Kuvveti-151'e doğrudan destek sağlayan TCG Giresun, Deniz  Haydutluğu ile Mücadele Harekatı kapsamında Aden Körfezi'nde keşif gözetleme  görevinde bulunuyor.
 
NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli  bir deniz yeteneği sağlamak amacıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev  Grubu-2'de görevli TCG Barbaros ve NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev  Grubu-2'de görevli TCG Edremit Fransa'nın güneyinde Brillant Mariner-2017  Tatbikatı'na katıldı. Tatbikatta harekat eğitim faaliyetlerinde toplam 24 gemi  görev aldı.