Şentop, Güneydoğu Asya Uluslar Birliğine üye ülkelerin büyükelçilerini kabul etti

AA |  29 Haziran 2020 Pazartesi - 17:34 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 17:34

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Corona virüs salgını, sadece kendisini, kendi halkını düşünen ülkeleri değil, bütün dünyayı, insanları düşünen bir anlayışın öne çıkması gerektiğini bize göstermiş oldu." dedi.


Şentop, Türkiye'nin "Sektörel Diyalog Ortağı" olduğu Güneydoğu Asya  Uluslar Birliği (ASEAN) Ankara Komitesi Başkanı Endonezya Büyükelçisi Lalu  Muhamad İkbal'in görevini yarın Filipinler'e devredecek olması nedeniyle üye  ülkelerin büyükelçilik düzeyindeki temsilcileriyle bir araya geldi.
 
Şentop, İkbal ile yaptığı baş başa görüşmenin ardından ASEAN'ın Ankara  Komitesi toplantısına katıldı.
 
Meclis Başkanı Şentop, burada yaptığı konuşmada, zor bir sürecin  ardından Birlik üyelerinin büyükelçilerini TBMM'de misafir etmekten duyduğu  memnuniyeti dile getirdi.
 
 
Şentop, bütün dünyanın, bugüne kadarki uluslararası ilişkiler dahil  olmak üzere, birçok alanda paradigmaları gözden geçirmesi gerektiği bir dönemi  yaşadığını belirterek küreselleşmenin sadece paranın, malların, insanların  dünyayı dolaşması anlamına gelmediğini, aynı zamanda salgınların, virüslerin de  küreselleştiği bir dönemin yaşandığını söyledi.
 
Bu dönemde milletlerarası, devletler arası dayanışmanın,  yardımlaşmanın, birlikte hareket etmenin öneminin ortaya çıktığını vurgulayan  Şentop, Türkiye'nin salgınla mücadelede yürüttüğü çalışmalara işaret etti.
 
Şentop, "Türkiye olarak salgına karşı mücadeleyi başarıyla yürüttük.  Dünyanın birçok ülkesiyle dayanışma içerisinde hareket ederek elimizden geldiği  kadar yardımda bulunmaya gayret ettik. Bu salgın, sadece kendisini düşünen,  sadece kendi halkını düşünen ülkeleri değil, bütün dünyayı, insanları düşünen bir  anlayışın öne çıkması gerektiğini bize göstermiş oldu. Bu bakımdan en köklü  uluslararası iş birliği platformu olan ASEAN'ın da bu anlamda benzeri, bölgesel  kuruluşlarla önemi daha fazla anlaşılır hale geldi." diye konuştu.
 
ASEAN'ın Ankara Komitesi toplantısına, Bruney Büyükelçisi Shafiee  Kassım, Filipinler Büyükelçisi Raul Hernandez, Singapur Büyükelçisi Jonathan Tow,  Tayland Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit, Vietnam Büyükelçisi Tuyen Tran  Quang, Kamboçya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sophea Heng, Malezya Büyükelçiliği  Maslahatgüzarı Arhan Shah Anuar katıldı.