Seneye başa baş olur sonra Hazine kazanır

28 Mart 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 28 03 2018 - 2:30

Yıllık 25.6 milyon araç geçişinin garanti edildiği Avrasya Tüneli, bu rakamın 10 milyon altında kalmıştı. Projenin işletmecisi bu yıldan umutlu. Yapı Merkezi Başkanı Arıoğlu, yıl sonunda günlük 68 bin 500 geçişe ulaşacaklarını, tünelin 2020’de devlete para ödeyebileceğini söyledi


Devletin verdiği garantinin altında araç geçişi olan Avrasya Tüneli’nin bu yılın sonunda bu rakamları yakalayacağı belirtiliyor.

Projeyi hayata geçiren Yapı Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Avrasya Tüneli hizmete açıldığında günlük 20 bin araç geçişi gerçekleşirken, bugün sayının 50 binin üzerine çıktığını belirterek, “Yıl sonuna kadar günlük 68 bin 500 araçlık geçiş garanti rakamlarına ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu sene olmazsa bile 2019’da mutlaka garantiyi dolduracağız. Hatta en geç 2020’de Avrasya Tüneli garanti ödemesi almak yerine devlete para öder hale gelecek” diye konuştu.

En kısa yol Avrasya

Arıoğlu, Türkiye’de yaptıkları en önemli projelerden birinin Avrasya Tüneli olduğunu hatırlatarak, tünelden geçen araç sayısının her geçen gün arttığını bildirdi. Avrasya Tüneli ilk hizmete açıldığında günlük 20 bin araç geçişinin gerçekleştiğine dikkati çeken Arıoğlu, Avrasya Tüneli’nde araçların 51’inin Avrupa yakasından Anadolu’ya, yüzde 49’nun Anadolu yakasından Avrupa’ya geçiş yaptığına işaret etti.

Arıoğlu, “Avrasya Tüneli’nin bulunduğu güzergahın en kısa yolu olduğu, ilgili navigasyon uygulamalarında da açıkça gözükmektedir” diye konuştu.

Yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilen tünelden, 2017’de 15 milyon araç geçti. İşletmeci firma, aradaki fark nedeniyle devletten 123 milyon lira alacak.

Demir yolu ön planda

Yapı Merkezi olarak tramvay, metro, demiryolları ve demir yollarıyla ilgili istasyon, tamir bakım atölyesi gibi işlerle uğraştıklarını, cirolarının yüzde 85’ini yurt dışındaki projelerden elde ettiklerini söyleyen Başar Arıoğlu, Tanzanya, Etiyopya, Senegal, Katar, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas gibi ülkelerde devam eden projelerinin bulunduğunu belirtti. Arıoğlu, buralardaki çalışmalarının demir yolu sektörüne yönelik olduğunu vurguladı.

İstanbul metrosunun ilk kısmının yapımında inşaat işlerinden sorumlu olduklarını anımsatan Arıoğlu, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattında elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerini tek başına yapan ilk Türk şirket olduklarını ifade etti.

Çanakkale 1915’te kaçak geçişi bariyer önleyecek

Başar Arıoğlu, 2 bin 23 metre ile dünyanın en büyük orta açıklığına sahip olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımına da devam ettiklerini de hatırlattı. Köprünün resmi yapım süresinin 66 ay olduğunu hatırlatan Arıoğlu, bu süreyi kısalttıklarını ve 18 Mart 2022’de köprünün hizmete sunulmasını hedeflendiklerini bildirdi.

Arıoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü hizmete girdiğinde buradan daha çok tır ve otobüs gibi büyük araçların geçişinin olacağına işaret ederek, kaçak geçişlerin önüne geçmek için ilk aşamada bariyer sistemi düşündüklerini söyledi. Köprüde hem Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) hem de Otomatik Geçiş Sistemi’nin (OGS) bulunacağını dile getiren Arıoğlu, ilerleyen süreçte bariyerlerin kaldırılarak serbest geçişe imkan sağlanabileceğini kaydetti.

ETİKETLER