Seksi öldüren teknik arızalar

11 Mart 2016 Cuma - 17:48 | Son Güncelleme : 11 03 2016 - 17:48

Yatakta canınızı sıkan sorun ne kadar büyük olursa olsun, onunla baş etmenin yolları var. İşte en yaygın cinsel sorunlar ve onları halletme yolları...


KURULUK
 
Cinsel organınız yeterince ıslak değilse seks acı verici olabilir. Vajina kuruluğunun sebepleri mutlaka araştırılmalı. "Vajinal kuruluğun en sık görülen nedenlerinden biri ilişkinin önsevişme döneminin aşırı kısa olmasıdır. Erkekteki ereksiyonun kadındaki tam karşılığı olan vajinal ıslanma yeterli olmadığında ilişki de ağrılı olabilmektedir. Kadın kendini yeterince hazır hissetmeden ilişkiye başlanmamalıdır" diyor Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe.
 
27 yaşındaki mimar Nesrin, vajina kuruluğundan dolayı 2 ay acı çektiğini itiraf ediyor: "Cinsel ilişki sırasında sevgilimin her hareketini inanılmaz bir acı olarak hissediyordum. Sorunun kaynağını sonradan fark ettim. Prezervatif çeşidini değiştirince, sorun ortadan kalktı."
 
Uzmanların bu olaya getirdiği açıklama şu: Nonoxynol 9 olarak adlandırılan spermisid ve bu maddeyi içeren lateks prezervatifler vajinayı tahriş edip doğal salgının kaybolmasına neden olabilir. Prezervatifi kayganlaştırıcı kremle birlikte kullanırsanız, kuruluğu daha az hissedebilirsiniz. Diğer bir yol da lateks olmayan poliüretan yapılı prezervatif kullanmaktır. Bazı doğum kontrol hapları da vajinal kuruluk yapabilir.
 
Kuruluğunuzun nedeni doğum kontrol metodunuz değilse, büyük olasılıkla bir enfeksiyon söz konusudur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, mantar veya bakteriyolojik enfeksiyonlar vajinayı tahriş edip kuruluğa neden olur. Bunların çoğu ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılır. Sorununuz alerji mevsiminde ortaya çıktıysa, antialerjik ilaçlar cinsel organınızın ph dengesini etkilemiş olabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey, doktorunuza danışarak yeni jenerasyon ilaçlardan yazmasını istemektir.
 
AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ
 
İlişki sırasında iki tip ağrı olabilir: İlk girişteki ağrı ve derinde hissedilen ağrı. Eğer partnerinizin ilk girişi sırasında şiddetli bir ağrı duyuyorsanız, sebep vajina kuruluğu olabilir. Op. Dr. Kağan Kocatepe, bu duruma şöyle açıklık getiriyor: "Eğer sorun daha müzmin bir durumdaysa 'vulvar vestibulitis' söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıkta, vajinanın girişindeki salgı bezleri tahriş olmuştur. Sebep kronik alerjik bir durum olabileceği gibi bazı durumlarda önceden geçirilmiş enfeksiyonlar söz konusu olabilir. Vajina girişi o kadar şiş ve hassastır ki, dokunmak bile ağrı verebilir. Sorununuzun kaynağının bu olduğu tespit edilirse, doktorunuz çeşitli bölgesel tedavi yöntemleriyle (kortizonlu kremler, virüslere etkili kremler gibi) veya bazı durumlarda bir operasyonla iyileşmenizi sağlayabilir."
 
Bazı durumlarda, ağrılı ilişkinin sebebi "vajinismus" adı verilen bir rahatsızlık olabilir, Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, 20–30 yaşları arasındaki kadınların yüzde 1'i bu rahatsızlıktan şikâyetçi. "Vajinismus" olan kadınların ilişki sırasında ağrı hissetmelerinin sebebi, cinsel organ girişindeki kasların kontrolsüz olarak kasılmasıdır. Bu teşhis konulduğu zaman, jinekologunuz veya psikiyatrisiniz evde yapabileceğiniz basit egzersizler önerebilir. Bu egzersizlerle vajinal kaslarınızı kontrol etmeyi ve rahatlatmayı öğrenebilirsiniz.
 
"Derinde ağrı hissediyorsanız, rahatsızlığınızın sebebi 'endometriyozis' hastalığı ve buna bağlı oluşmuş 'çikolata kisti' olabilir. Nispeten yaygın olan "endometriyozis" hastalığında ilişki esnasında sancı yanında adetler de sıklıkla sancılı olur. İçleri çikolata renginde bir sıvıyla dolu oldukları için çikolata kisti adı verilen oluşumlar ultrasonla kolayca tespit edilebilir ve bu durumda bir ameliyatla bu kistlerin çıkarılması gerekebilir. Bazı durumlarda doğum kontrol hapları da yeterli olabilmektedir" diye açıklıyor Op. Dr. Kağan Kocatepe. Ağrılı cinsel ilişkinin jinekolojik değerlendirmesinde doktorlar genellikle vajinal kültür adı verilen bir inceleme yaparlar. Bu incelemenin amacı vajinada enfeksiyon olup olmadığının belirlenmesidir. Tedavi kültürde üreyen etkene yönelik yapılır. Diğer sebeplere göre daha az rastlansa da, genç kadınlarda ağrılı seksin bir diğer sebebi rahimdeki miyomlar olabilir. Bunların genelde ameliyatla alınması gerekir.
 
AĞRILI GÖĞÜSLER
 
Ön sevişme son derece zevklidir, ancak göğüsleriniz ağrıyorsa, onlara dokunmak bile sizi rahatsız edebilir. Kadın uyarıldığı zaman, göğüslerindeki ve göğüs uçlarındaki kan akışı artar ve bu organların hassasiyeti artar. Özellikle adet sırasında bu hassasiyet son derece rahatsız edici olabilir. Hormonal değişikliklerden dolayı, bazı kadınların göğüsleri yumurtlama zamanı ve adetten birkaç gün sonra son derece hassastır. Fibrokistik göğüslere sahip olan kadınlar da bu durumu daha şiddetli hissederler. Göğüs ağrısıyla baş etmek için E vitamini alımı önerilmektedir. Bundan sonra da hassasiyet ortadan kalkmazsa jinekologunuzla konuşabilirsiniz.
 
CİNSEL İSTEKSİZLİK
 
İsteksizlik söz konusuysa, suçlanacak ilk faktör kullandığınız ilaçlardır. Bazı antidepresan ilaçların cinsel isteği azalttığı biliniyor. Cinsel hayatınızdaki durgunluk ilaçlardan dolayı ortaya çıktıysa, doktorunuz alternatif bir ilaç önerebilir.
 
Bazı doğum kontrol hapları da libidoyu olumsuz etkiler. Doğum kontrol ilaçları kullanan kişiler, eğer ki ilaçların etkisiyle libido düşüşü yaşarlarsa, bunu doktorlarına söyleyip, ilacı değiştirebilirler. İlaç değişikliği işe yaramazsa, testosteron bazlı kremler kullanarak libidonuzu arttırabilirsiniz. Cinsel isteksizliğinizin sebebi antidepresanlar veya doğum kontrol ilaçları değilse, tiroit hormonunuzu kontrol ettirmelisiniz.
 
CİNSEL BİRLEŞME SIRASINDA İDRAR KAÇIRMA
 
İdrar kaçırma birçok kadının yakındığı bir sorun: "Seks sırasında çarşafların ıslandığını hissediyorum. Tarif edilemeyecek kadar rahatsız edici bir durum" diyor 30 yaşındaki İzlem.
 
Yapmanız gereken ilk şey, bu sıvının idrar mı, yoksa boşalma mı olduğunu tespit etmek. Bunu anlamak için, cinsel birleşmeden önce altınıza bir havlu serin ve çıkan sıvının idrar olup olmadığına bakın. Kokmuyorsa, büyük olasılıkla idrar değildir. Son araştırmalar gösteriyor ki kadında "boşalma" yani ilişkide vajinadan sıvı gelmesi oldukça yaygın. Kadınların yüzde 40'ı bir şekilde boşalma yaşar. Çıkan sıvı gerçekten idrarsa, paniğe gerek yok. Bu doğaldır ve çoğu zaman erkek tarafından fark bile edilmez. Yine de çok rahatsızsanız, Kegel egzersizi adı verilen egzersizleri yaparak, istemli idrar yapmaktan sorumlu olan pelvis tabanı kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Bu esnada çalışan kaslar idrar tutulmasından sorumlu kaslardır. Bu egzersizi fırsat buldukça günde 50–60 kez yapın, faydasını mutlaka göreceksiniz. Bu kaslarınızı güçlendirdiğinizde orgazmınızın da daha güçlü olduğunu fark edebilirsiniz.
 
ERKEKLERİN CİNSEL SORUNLARI
 
Ereksiyon kaybı
 
Yorgunluk ve stres sertleşme sorunlarına neden olabilir. Partnerinizin başına öyle bir olay gelirse, bunu fazla önemsemediğinizi belirtip, egosunu ve vücudunu rahatlatacak bir masaj yapın. Bir dahaki denemenin zamanını siz değil, onun belirlemesini bekleyin çünkü yeni bir başarısızlık canını daha da fazla sıkabilir.
 
Orgazm güçlüğü
 
Alkol kullanmak veya biraz önce orgazm yaşamış olmak, orgazmı zorlaştırabilir. Oral ve elle uyarmayı deneyebilirsiniz. Hâlâ işe yaramıyorsa, her defasında orgazm yaşamasının şart olduğunu düşünmediğinizi belirtin.
 
Erken boşalma
 
Uzun süre yalnız olmak veya gençken yaşanmış tatsız bir deneyim yetişkinlikte erken boşalmaya neden olabilir. Durup yeniden başlama tekniğini deneyin. Partneriniz orgazma yakınken hareketleri durdurun, bunu dayanabildiği kadar tekrarlayın. Pratik yaparsa, kendini kontrol etmeyi öğrenecektir.
 
Kaynak: Mahmure.com