Şehrin yeni çekim merkezi Balık pazarları

Zeynep Kakınç (zeynepkakinc@gmail.com) |  17 Eylül 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 17 09 2017 - 2:30

Bir tek Türkiye’de değil… Balık pazarları diye adlandırılan tarihî alışveriş merkezleri dünyanın dört bir yanında büyük rağbet görüyor. Müşterilerin tercih nedenlerinin en başında da tazelik, kalite, ucuzluk satıcı ile samimi ilişkiler geliyor.


Son zamanlarda hiç Kadıköy Balık Pazarı’na gittiniz mi? 
 
Balık pazarı diyorum ama adına aldanmayın burası her şeyi bir arada bulduğunuz İstanbul’un en önemli çarşılarından biri. Balıkçıları, rengârenk manavları, antikacı dükkânları, lokanta ve şirin kafeleriyle Kadıköy Balık Pazarı’nın tam 1400 yıllık bir mazisi var. 
Her gün binlerce insan uğruyor, alışveriş yapıyor. Yaşam gün doğmadan başlayıp, geç saatlere kadar devam ediyor. Bitmeyen bir enerji ve hareketlilik. Bir tarafta balıkçılar hemen yanı başlarında balık restoranları, biraz ötede bölgenin en iyi kasabı, yan yana dizilmiş kokoreççi, dürümcü, dönerci ve cıvıl cıvıl bir kalabalık. 
 
Kimi alışveriş yapıyor, kimi rakı-balık keyfinde. Kimi de bira içip patates yiyor. Hayyam, Kadınimet, Saki, Hamsi Pub, Piraye Taş Plak, yakında açılması beklenen Ataşehir’in ünlü dönercisi Tatar Salim, Füreyya, Saygın Kokoreç, Mercan kokoreç buraya renk veren yılların mekanları. Tarihi esnaf lokantası Yanyalı Fehmi de bu çarşının en önemli mihenk taşlarından biri. 7 cadde ve 9 sokaktan oluşan Tarihî Kadıköy Balık Pazarı ya da Kadıköy Çarşısı’nda yaklaşık 500’ü aşkın esnaf var.
Ben de yıllardan bu yana Kadıköy Balık Pazarı’ndan alış verişini yapanlardan biriyim. Dikkatimi çeken her zaman cıvıl cıvıl bir kalabalığı olan çarşının son yıllarda gençlerin daha çok ilgisini çekmesi ve yerlisi, yabancısı her yaş grubundan insanın buluşma noktası olması. 
 
Tarihi Beyoğlu Balık Pazarı unutulmaz
 
Elbette Balık Pazarları denince aklımıza ilk gelen yerlerden biri de Beyoğlu Balık Pazarı. Tarihi Sultan Abdülaziz’e kadar dayanan ve 160 yıllık bir geçmişi olan Beyoğlu Balık Pazarı, bu tür yerlerin en ünlüsü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi tarafından yenilendi ve restore edildi. Bu çarşıda tek kelime ile yok yok. 
 
Sarıyer her şeyi ile başka Evliya Çelebi, efsanelerden yola çıkarak şöyle yazar: “Burası İskender zamanında mamur bir büyük şehir idi. İskender, Karadeniz ile Akdeniz’i birleştirmek için iki denizin arasını kazdırırken, bu yerde altın madeni bulmuş ve buraya bir şehir kurdurmuştur. İsmini de Fondira şehri koydurmuştur.” Sarıyer Balık Çarşısı’nda altın yok belki, ama başka ne dilerseniz var. Beşiktaş ve Kumkapı Balıkçılar Çarşısı’nı da anmadan geçmek elbette olmaz. Bu listenin dışında onlarcası da var.. 
 
Peki balık pazarları neden tercih ediliyor?
 
Bir tek Türkiye’de değil… Balık pazarları diye adlandırılan tarihî alışveriş merkezleri dünyanın dört bir yanında büyük rağbet görüyor. Müşterilerin tercih nedenlerinin en başında da tazelik, kalite, ucuzluk satıcı ile samimi ilişkiler geliyor.
Hemen aklınıza şu sorular gelebilir: Kapalı satış reyonlarına kıyasla niçin daha çok revaçtalar?.. Dünya genelinde nasıl oluyor da her yıl, bir önceki yıla kıyasla kazançlarını ikiye katlıyorlar. Aslında bu balık pazarları, açık seçik bir ekonomi dersi veriyor. 
 
Satıcı ucuza mal edip ucuza satıyor
 
Müşteri adayı çevrenizle ticarî ilişkilerinizi düzenlemek için yaptığınız harcamalara verilen isim işletme malıyetleri. Yani, satıcı bir firmaysanız, ürününüzü elden çıkarmak için yaptığınız tüm masraflar… Görevlendirdiğiniz personel bu başlık altında toplanıyor. Veya müşteri iseniz yine o alış veriş için yaptığınız tüm harcamalar da bu kategoriye giriyor. Yani, bir gökdelenin en üst katlarında satıcının ekstra harcamaları yüzünden fiyatlar tavan yapıyor. Bu durum da tabiatıyla fiyatlara da yansıyor. Bir de kaynağa bağlı harcamalar var. İş planlaması yaparken, kolay olanı, ucuz olanı. Satıcı ucuza mal ediyor… Ucuza satıyor… Siz de özel girdiler - çıktılar olmadığı için tüm dikkatinizi almayı tasarladığınız mallara yöneltiyorsunuz.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde İki çeşit balık pazarı var:  Doğu Asya tipi (Kamboçya, Çin, Japon, Vietnam ve Kore) ve Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz türü. Bu balık pazarlarında dünya genelinde 480 farklı deniz mahsûlü ve 270 değişik ürün satılıyor. Dünyanın en büyük balık pazarı Tsukiji’de (Tokyo). Günlük satışı 1628 ton… Girdisi ise  14.6 milyon dolar! New York Fulton balık pazarı ise 150  yıldır faliyet gösteriyor. 
 
Keseye uygun fiyatlar
 
Mevsim Balıkları: 
Palamut 10 - 20 TL
Uskumru 30 TL
Mezgit 25 - 40 TL
Hamsi 15 - 18 TL 
İstavrit 10 TL
Kokoreç: 
Porsiyon 18 -26 TL
Yarım ekmek 12 -13 TL
Midye dolma adet 1 TL
 
 

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep