Şehri tuval olarak kullanan ressam

Burak Kara (bkara@gazetevatan.com) |  26 Kasım 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 26 11 2017 - 2:30

Nazife Bilgin Hazar, iki çocuk annesi bir ev hanımıyken 48 yaşında ikinci hayatı için büyük bir adım attı. Üniversiteyi kazandı, 53’ünde mezun oldu. Şimdi yaptığı resimler Mersin’i adeta sanat şehri haline getiriyor.


Mersin’de ressam Nazife Bilgin Hazar, Toroslar Belediyesi ile birlikte uygulamaya koyduğu sosyal sorumluluk projesi ile binaların dış cephesine ünlü ressamların eserlerinin örneklerini çiziyor. Bugüne kadar 15 binaya sanatını yansıtan 55 yaşındaki ressam; Van Gogh, Picasso, Diego Rivera, Osman Hamdi Bey’in eserlerinin reprodüksiyonlarını yaptı. Sabah 8’de fırcasını eline alan Nazife hanım, akşam geç saatlere kadar belediyenin sağladığı boya ve vinç ile 10-15 metre yükseklikte binaların dış duvarlarına dev resimler yapıyor. Hazar toplam 21 binanın tuvale döndürüleceği projesini sabah akşam çalışarak tamamlamaya çalışıyor.
 
48’inde Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazandı
 
Nazife hanımın hikayesi de yaptığı duvar resimleri kadar çarpıcı. İki çocuk annesi bir ev hanımıyken 48 yaşındayken ressam olmaya karar verip, üniversite hazırlık kursuna yazılan ve sınavda başarılı olup güzel sanatlar akademisine başlama hikayesini şöyle anlatıyor Hazar: “2011 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girdim. 48 yaşındadım üniversiteye başladığımda. Hayalim hep ressam olmaktı. ‘Ne yapabilirim’ diye düşündüm ve gidip akademiye öğrenci yetiştiren bir kursa yazıldım. Çok çalıştım ve sınavı kazanıp ikinci hayatıma adım attım.” 
 
 
Mezuniyetimi eşim ve  çocuklarıma hediye ettim
 
Nazife hanım, “Tüm eğitimim boyunca notlarım her zaman çok yüksekti. Okula erken gider, tüm dersleri dikkatle dinler arkadaşlarıma da ders çalıştırırdım. Beni abla, anne olarak görürlerdi okulda. Sonuçta tüm öğrenciler çocuklarım yaşındaydı. 4’lük sistemde hep iyi notlar aldım ve yüksek derece ile okuldan mezun oldum. Mezuniyetimi de bana hep destek olan eşim ve çocuklarıma hediye ettim.”
 
53 yaşında üniversiteden mezun oldu
 
Akademideki dört yıllık eğitimin sonunda 53 yaşındayken en yüksek notlardan biri olan 98.6 ortalama ile mezun olan Nazife hanım ikinci bir kariyer düşünenlerin hayallerini asla ertelememesi gerektiğini söylüyor. “Sakın ikinci hayatınızı ertelemeyin. Yaşınız ne olursa olsun her şeye yeniden başlayabilirsiniz. Bir daha dünyaya gelsem gene bu yaşımda okurum. Ben kabuklarımı kırdım hayata hep pozitif baktım. Her şeyi olumlu olarak düşündüm. Ailem de destek gördüm, eşim hep yanımdaydı bu benim şansım tabii. 50’sinden sonra kariyer yaparken ev işlerini de ihmal etmedim. Şimdi çok mutluyum yeniden doğmuş gibiyim. İmkansız diye bir şey yok bu hayatta ama önce istemek lazım. Şimdi evde yemek yapıyorum ama bir saat önce koskoca bir duvarı boyuyordum. Planlı bir hayat ile her şeyi yapmak mümkün.”
 
 
Okuldan gelince evde dolma sarıp içli köfte yaptım
 
“Bana tüm sınıf arkadaşlarım Nazife abla derdi, çocuğum yaşında hepsi tabii. Ailesi Mersin’de olmayanlara da destek olurdum. Sınıf arkadaşlarıma sarma sarar, kek, kısır yapardım, çünkü onları hep çocuklarım gibi görürdüm. Okulda hocalarım hatta profesörler bile benden yaşça küçüktü buna rağmen her zaman seviyeli ve ciddi bir ilişkimim oldu hocalarımla. Akşam okul bitince eve dönüp yemek yapar evi temizlerdim. Ev işlerini de üstün körü yapmazdım, dolmalar sarar, bumbar doldurur, içli köfte yapardım.”
 
Sosyal sorumlukluk projelerine destek veriyor
 
Nazife hanım duvar resimleri yapmanın kendisini çok özgür hissettirdiğini de söylüyor. Bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesinde duvar resimleri yapmış. Bu projenin kendisini çok heyecanlandırdığını da belirten Hazar, “Toroslar Belediyesi başkanı Hamit Tuna’dan teklif geldiğinde çok mutlu oldum. Büyük binaların üzerine resimler yapmak hep hayalimdi” diyor.
 
 
Mersin’in en çok göç alan mahallesinin çehresi değişti
 
Mersin’de yaptığı çalışmaları gören belediyelerden teklif geldiğini de anlatan Nazife hanım, “Şimdi belediyeler bana ulaşıyor, bizim için de resim yapar mısınız diye. Bu işim bitince gelen teklifleri değerlendireceğim. O zaman para da kazanırım. Bugüne kadar Mersin çocuk cezaevinin duvarlarına resimler yaptım, kadın sığınma evinin duvarlarını resimlerimle renklenderdim. Şimdi de Mersin’in en çok göç alan mahallesinin çehresini değiştirmek için çalışıyorum” diyor.

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep