Seçime katılan 'uzaylı' aday yarıştan çekildi!

AA |  07 Kasım 2019 Perşembe - 16:26 | Son Güncelleme : 07 11 2019 - 16:26

İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) yanlısı partiler, Başbakan Boris Johnson'ın parlamentoda çoğunluğu elde etmesini önlemek için 60 seçim bölgesinde ittifak yapma kararı aldı.


Liberal Demokrat Parti, Plaid Cymru ve Yeşil Parti ile bazı bağımsız  adaylar arasında varılan anlaşmayla, Brexit karşıtlarının birbirleriyle rekabet  etmesinin önüne geçiliyor. İttifak İşçi Partisi ile İskoç Ulusal Partisini  kapsamıyor.
 
60 seçim bölgesini içeren anlaşmanın yürütülmesiyle görevlendirilen  Heidi Allen, partiler arasındaki ittifakın yüzyıldan fazla bir süredir  İngiltere'de ilk kez yapıldığını söyledi.
 
Muhafazakar Partiden ayrılarak Liberal Demokrat Partiye katılan  parlamenter Allen, "Partiler, bu genel seçimin ülkenin şu anda bulunduğu yolu  değiştirmek için son şans olduğunu biliyor." dedi.
 
ANKETLERDE MUHAFAZAKAR PARTİ ÖNDE
 
Araştırma şirketi YouGov'un Sky New kanalı için yaptığı son ankette,  Johnson'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti yüzde 36 ile ilk sırada yer alırken,  onu yüzde 25 ile İşçi Partisi takip ediyor. Liberal Demokratlar yüzde 17 ile  üçüncü, Brexit Partisi de yüzde 11 ile dördüncü sırada geliyor.
 
Partilerin Brexit politikalarının seçimin sonucunda büyük rol  oynayacağı belirtiliyor.
 
Muhafazakar Parti ile Brexit Partisi, AB'den ayrılmayı desteklerken;  Liberal Demokratlar, Plaid Cymru, Yeşil Parti ve İskoç Ulusal Partisi, Brexit'e  karşı çıkıyor. İşçi Partisi ise AB ile müzakere edilecek yeni bir anlaşmanın  referanduma götürülmesini istiyor.
 
İngiltere'de hükümet, parlamentonun Brexit'te anlaşamaması üzerine  erken seçime gidilmesini istemişti. Ana muhalefetteki İşçi Partisinin de  desteğiyle 12 Aralık'ta erken seçim kararı alınmıştı. Parlamentonun dün  feshedilmesiyle de seçim kampanya süreci başlamıştı.