Saylan’a büyük saygısızlık

27 Temmuz 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 27 07 2017 - 2:30

Diyarbakır’da görülen KCK Ana Davası’nın gerekçeli kararında FETÖ’nün Türkan Saylan’a kurduğu kumpaslardaki iddialar desteklendi


KCK Ana Davası’nın 2017 yılında yazılan gerekçeli kararında, 8 yıl önce hayatını kaybeden ÇYDD eski Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’la ilgili skandal ifadeler yer aldı. FETÖ’nün kumpas davası olan Ergenekon’un 12. Operasyon dalgası ÇYDD’yi vurmuştu. FETÖ’nün polisleri, 13 Nisan 2009’da, sabah saat 05.00’te, o sırada ağır bir kanser tedavisi görmekte olan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Türkan Saylan’ın evine ve 81 adrese baskın yaptı, onlarca kişiyi gözaltına aldı. Saylan’ın, saçları dökülmüş şekilde evinin camından desteğe gelenleri selamlaması hafızalara kazındı.

Kumpas ortaya çıkmıştı

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın başkanı olduğu ÇYDD’ye operasyon yapan FETÖ’nün savcıları, o dönem ÇYDD’nin “teröristlere burs verildiği”ni söyledi. FETÖ’nün kumpaslarının bir bir ortaya çıkması sonrasında, ÇYDD’ye ve Prof. Dr. Türkan Türkan Saylan’a kurulan kumpasta ortaya çıktı ve beraat kararları verildi. Ancak tüm bunlar ortadayken KCK Ana Davası’nda Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ’nün Türkan Saylan’a ilişkin kumpasını destekleyen karara imza attı. Gazeteci Felat Bozarslan sosyal medya hesabından 2017 yılında yazılmış KCK Ana Davası gerekçeli kararındaki Türkan Saylan bölümünü paylaştı. Mahkeme, “Değerlendirme” başlığı altında, FETÖ’nün kumpas iddialarını tekrar ederek Türkan Saylan’ın başkanı olduğu ÇYDD’nin “PKK’lılara destek olduğunu” yazdı.