Savunma KOBİ'leri sağlıkta da göreve hazır

AA |  24 Mart 2020 Salı - 15:03 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 15:03

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), tamamı üretici ve KOBİ düzeyindeki 255 firma ve yaklaşık 10 bin çalışanla savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ederken, sağlık sektöründeki taleplere cevap vermek için de göreve hazır bulunuyor.


OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte  Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen "Koronovirüs Riskine Karşı 14 Kural"  doğrultusunda işletmelerinde çeşitli tedbirleri hayata geçirdiklerini söyledi.
OSSA üyelerinin, Türkiye'nin savunma ve havacılık sanayisindeki ana  üreticilere tedarik yaptığını, askeri fabrikaların, Türk Silahlı Kuvvetleri ve  emniyet güçlerinin kimi ihtiyaçlarını doğrudan karşıladığını anlatan Ertuğ, "Alt  yüklenici olarak yetiştirmekle yükümlü olduğumuz malzemeler bulunuyor. Operasyon  sahasında, sıcak bölgelerde ihtiyaçları karşılanması gereken bizden ürün, malzeme  bekleyen güvenlik güçlerimiz var. Bunları üretmek için görevimizin başındayız ve  işletmelerimizi açık tutuyoruz." dedi.
Salgın altında kimsenin sağlığını riske atmak istemeyeceğini  vurgulayan Ertuğ, şöyle konuştu:
"Bizim gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin önemi  olağanüstü durumlarda daha da artıyor. Hem sizden beklentisi olanlara hem de  bugüne kadar bünyenizde çalıştırdığınız insanlara karşı sorumluluklarınız var.  Tedbirlerimizi en üst seviyeye çıkararak tüm bunlara cevap vermeye çalışıyoruz."
 
"Bunlar yapılamaz şeyler değil"
Sağlık sektöründe bu süreçte ortaya çıkan malzeme ve ekipman  ihtiyaçlarını karşılamak için de kümelenme üyesi 255 firmanın sorumluluk  üstelenmeye hazır olduğunu belirten Ertuğ, "Birtakım acil ihtiyaçlardan  bahsediliyor, test ekipmanları vesaire, bunlar yapılamayacak şeyler değil.  Savunma ve havacılık sanayisinde elde edilen kabiliyetlerle bu ürünlerin  yapılamaması mümkün değil. OSTİM bünyesinde Medikal Sanayi Kümelenmesi ile  Savunma ve Havacılık Kümelenmesi olarak buna cevap verebiliriz. Belki kalıplama  süreleriyle 10-15 günü alır ama bunlar yapılamaz, cevap verilmez şeyler değil."  ifadelerini kullandı.
Mithat Ertuğ, işletmelerinin üretime devam etme konusunda en büyük  sıkıntısının çalışanların güvenli ulaşımını sağlamak olduğuna işaret ederek,  özellikle sanayi bölgelerinde toplu taşımayı mümkün olduğunca destekleyecek  adımların bu konuda  aldıkları tedbirleri destekleyeceğini dile getirdi.
 
Tüm alanlarda hijyen önlemleri
OSSA üyelerinden DIGITEST Savunma ve Havacılık da 65 çalışanıyla  salgına karşı aldığı tedbirlerle çalışmalarını sürdürüyor.
Türkiye'de üretilmesi zor, üretilmemiş ya da tedarikinde zorluk  çekilen ürünleri yerli ve milli olarak tasarlayıp üreten şirket, son olarak yurt  dışından temininde güçlükler yaşanan M60T Tankı Nişancı Görüntüleme Birimi'nin  yerlisini üreterek tanklara entegre etti.
"Koronovirüs Riskine Karşı 14 Kural" doğrultusunda tedbirler alan  şirket, çalışanlarına koruyucu maske, eldiven, el dezenfektanı, kolonya gibi  koruyucu donanım ve hijyen malzemeleri dağıttı.
Şirkette düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirilirken,  yemekhanede yoğunluğu azaltmak için çalışanlar 2 grup halinde yemeğe çıkmaya  başladı.
 

ETİKETLER

corona virüs naske savunma