Savaşın ayak sesleri! Açıklamalar peş peşe geliyor...

AJANSLAR |  21 Mayıs 2019 Salı - 7:21 | Son Güncelleme : 21 05 2019 - 7:21

ABD ve İran arasındaki gerilim tırmanıyor. İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört kat arttırdığını bildirdi. ABD Başkanı Trump, "İran hazır olduğunda bizi arayacak. Bu arada, ekonomileri çökmeye devam ediyor" dedi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD ile İran arasında artan gerilime ilişkin, "Bölgenin daha fazla istikrarsızlık unsuruna ihtiyacı yok" açıklaması yaptı.


Dünyanın nefesini tutarak izlediği ABD- İran geriliminde kılıçlar çekildi. Peş peşe açıklamalar geliyor.
İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört kat arttırdığını bildirdi.İran Atom Enerjisi Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran'ın bugünden itibaren Natanz Nükleer Merkezi'nde yüzde 3,67 oranındaki uranyum zenginleştirme üretimini dört kat arttırdığını belirtti.İranlı yetkili birkaç hafta içinde İran'ın bu düzeydeki uranyum stokunun 300 kilogram tavanını aşacağını açıkladı.2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması gereği, Tahran yönetimi, elinde 300 kilogram işlenmiş uranyum biriktiğinde bunu yurt dışına çıkarmakla yükümlü.
 
60 GÜNLÜK ÜLTİMATOM VERMİŞTİ
 
Tahran yönetimi, 8 Mayıs'ta ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara tepki olarak söz konusu anlaşmadaki bazı yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini belirterek, zenginleştirilmiş uranyum stokunu yurt dışına göndermeyerek ülke içinde muhafaza edeceğini belirtmişti. İran ayrıca 60 günlük bir süre içinde anlaşmaya taraf ülkelerin, isteklerini yerine getirilmemesi halinde, iki yükümlülüğünü daha yerine getirmeyeceği konusunda uyarıda bulunmuştu.
 
TRUMP'TAN YENİ AÇIKLAMA
 
ABD Devlet Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran ile müzakereye çabaladığına dair yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, 'İran hazır olduğunda bizi arayacak. Bu arada, ekonomileri çökmeye devam ediyor' dedi.
 
ABD'nin, Basra Körfezi'ne savaş gemisi göndermesi sonrası iyice yükselen tansiyon, birkaç gün sonra karşılıklı açıklamalar ile düşmüştü; ancak Trump'ın dünkü "İran savaşmak istiyorsa, bu İran'ın resmi sonu olur. ABD'yi bir daha asla tehdit etmeyin" mesajı sonrası tansiyon yeniden yükseldi.
 
ABD Başkanı Trump, İrana yönelik sosyal medyada salvolarına bugün de devam etti. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Yalan haberler, hiçbir bilgileri olmadan, ABDnin İran ile müzakere yapmaya çalıştığına dair tipik bir yanıltıcı açıklama yayınladı. Bu bir yanlış rapordur. İran hazır olduğunda bizi arayacak. Bu arada, ekonomileri çökmeye devam ediyor - İran halkı için çok üzücü!' dedi.
 
AB'DEN ÇAĞRI
 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD ile İran arasında  artan gerilime ilişkin, "Bölgenin daha fazla istikrarsızlık unsuruna ihtiyacı  yok." dedi. Komisyon Sözcüsü Maja Kocijancic, ABD Başkanı Donald Trump'ın,  Twitter'dan "Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu İran'ın resmen sonu olur."  paylaşımına dair bir soruyu yanıtladı.
 
Herhangi bir tweet özelinde yorum yapmayacağını belirten Kocijancic,  "Ancak, daha geniş açıdan bakarsak, bölgenin daha fazla istikrarsızlığa ihtiyacı  yok. Bu sürekli olarak söylediğimiz bir şey. Her çeşit provokasyondan kaçınılmalı  ve gerilimi azaltacak her türlü çaba gösterilmelidir." değerlendirmesinde bulundu.
 
BM'DEN UYARI
 
Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve İran  arasında gerginliği arttıran söylemlerin bölgeyi daha fazla  istikrarsızlaştıracağı uyarısında bulundu. 
 
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde,  ABD ve İran arasında artan gerginliğe ilişkin soruları yanıtladı.
İki ülke arasında yükselen tansiyonun endişe verici olduğuna dikkati  çeken Dujarric, ''Tüm taraflara gerginliği artıran söylemlerini azaltması çağrısı  yapıyoruz. Bölge kırılgan ve gerek sahadaki eylemler, gerek retorik olsun tüm  gelişmeler yanlış yorumlanabilir ve halihazırda kırılgan olan bölgeyi daha da  istikrarsızlaştırabilir.'' dedi.
 
İRAN'DAN BM'YE ÇAĞRI
 
İran, ABD ile artan gerilimin ardından  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutterres'ten Körfez'deki "alarm verici" gerginliğin azaltılması için "bölgesel diplomatik diyalog" başlatmasını istedi.İran'ın BM Daimi Temsilciliğinden, Guterres ve BM Güvenlik Konseyi'ne  gönderilen mektupta, Tahran yönetimi, BM'ye bölgedeki gelişmelere "kayıtsız  kalmaması" çağrısı yaptı.
 
İran'ın BM Daimi Temsilcisi Takht Ravanchi, "bölge dışından bazı  çevreleri" provokatif politikalarla Orta Doğu'yu istikrarsızlaştırmakla  suçlayarak, "İran, hiçbir zaman savaşı seçmeyecek ama savaşmaya zorlanırsa da  kendini sonuna kadar savunacak." dedi.
Olası bir krizin çıkması durumunda sorunun bölgenin de ötesine geçerek  uluslararası barış ve güvenliği tehdit edeceği uyarısında bulunan Ravanchi, BM  Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten Körfez'deki "alarm verici" gerginliğin  azaltılması için "bölgesel diplomatik diyalog" başlatmasını istedi.
 
RUHANİ'DEN ABD AÇIKLAMASI 
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, müzakere ve diplomasi taraftarı olduğunu ancak bugünkü şartların müzakere değil direniş ve mücadele şartları olduğunu söyledi. Ruhani, 'ABD Dışişleri Bakanlığı 8 defa müzakere talebinde  bulundu. Bugünkü şartlar hiçbir şekilde müzakere şartları değil, direniş ve mücadele şartlarıdır' dedi.
 
Başkent Tahran'da Şii din adamlarıyla bir araya gelen Ruhani, ABD yaptırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Beyaz Saray'da oturanların geçen 40 yılda sürekli olarak İran'a karşı  çalıştığını, baskı ve silahla mücadele etmeyi planladıklarını ve bugün tüm  bunların bir araya geldiğini belirten Ruhani, şunları söyledi:
 
"Düşman sürekli olarak gerginliği İran'ın başlatmasını istiyordu ancak  bunu yapmadık. İçeride de birileri nükleer anlaşmadan çıkmamızın peşindeydi ancak  bu zeminde direnmek çok zordu. Eğer ABD'nin tahrikleriyle nükleer anlaşmadan  çıksaydık, bugün hükümetin halka yönelik attığı adımları savunmak çok ağır ve  karmaşık bir hal alırdı. Böyle bir durumda ABD'nin dışında uluslararası kamuoyu  ve BM de ülkemize karşı yaptırım uygulardı."
 
ABD yaptırımlarına karşı halk ve ülkeyi yönetenler arasında görüş  ayrılığı olmadığını dile getiren Ruhani, şahsen müzakere ve diplomasi taraftarı  olduğunu ancak bu şartlarda müzakere yapılmasını hiçbir şekilde kabul etmediğini  ifade etti.
 
Hasan Ruhani, geçen yıl BM toplantısı esnasında 5 büyük ülke  liderinin, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi için aracı olduğunu ifade  ederek, "ABD Dışişleri Bakanlığı 8 defa müzakere talebinde bulundu. Bugünkü  şartlar hiçbir şekilde müzakere şartları değil, direniş ve mücadele şartlarıdır."  şeklinde konuştu.
 
Bugünkü şartlarda halkın çok fazla sorun ve zorluklarla karşı karşıya  bulunduğunu ancak tüm bunların hükümetle ilgili olmadığını ve geçmişte halkın  gelir seviyesini yükselttiklerini kaydeden Ruhani, "Bugün daha iyi yönetebilmek  için karar mekanizmasına ihtiyacımız var. İran-Irak savaşında bir konsey kuruldu  ve tüm yetkiler bu mekanizmanın elindeydi, Meclis ve yargı erki de buradan çıkan  karara müdahale etmiyordu. Ekonomik savaşta olduğumuz bugün de böyle bir yetki  gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Hiçbir dönemde bankacılık işlemleri ve petrol satışıyla ilgili  sorunlarla karşılaşmadıklarını ve bugünkü uygulamalara maruz kalmadıklarını dile  getiren Ruhani, şunları kaydetti:
 
"Dünyada para dolaşımın yüzde 87'si dolar üzerinden gerçekleşmektedir.  Ülkemizin bu döviz cinsi ile ticaret yapması kanunsuz bir şekilde yaptırıma tabi.  Hükümetin gelirinin düşmesi ve bankacılık sektörünün dünya ile olan irtibatının  kısıtlı olması mevcut sorunlardan birkaçıdır."
 
ABD-İRAN GERİLİMİ
 
Körfez'de savaş endişelerine neden olan İran-ABD geriliminin ardından   ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından İran'ı bir kez daha tehdit ederek,  "Eğer İran savaşmak istiyorsa bu İran'ın resmen sonu olur." ifadesini  kullanmıştı.İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Trump'a Twitter  üzerinden "Trump, 'B takımı'nın kışkırtmalarıyla İskender, Cengiz Han ve  diğerlerinin başaramadığını elde etmeyi umuyor. Tüm işgalciler giderken İran bin  yıldır ayakta. Ekonomik terör ve soykırım iğnelemeleri İran'ı bitiremeyecektir."  ifadesiyle cevap vermişti.
 
Trump yönetimi, 2015'te İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs  2018'de çekilmesinin ardından İran'a yönelik yaptırımlarını tekrar uygulamaya  koydu.
 
Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımların ardından  ABD, nisanda da İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu "yabancı terör örgütleri"  listesine aldı.
 
İran, ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs'ta ülkesinin nükleer  faaliyetlerinin bir kısmına yeniden başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın  çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.
 
ABD, kısa süre önce İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir  amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli  B-52 bombardıman uçağından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne göndermişti.