Savaş çanları çalıyor... Ve Çin'de devreye girdi!

AA |  06 Ocak 2020 Pazartesi - 20:12 | Son Güncelleme : 06 01 2020 - 20:12

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Çin'in ülkesinin önemli ve güçlü ortağı olduğunu belirterek, bu ülkeyle geçen yıl imzalanan anlaşmaları tereddütsüz şekilde uygulayacaklarını açıkladı.


 
Basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Abdulmehdi,  Çin'in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao ile başkentteki Başbakanlık Konutu'nda  görüştü.
 
Görüşmede, ABD güçlerinin Irak'taki varlığını değerlendiren  Abdulmehdi, "ABD, DEAŞ'la mücadelemizde çaba sarf etti ancak Irak'ın çekişme  sahası ve buna taraf olmasını istemiyoruz. ABD, Irak hükümetinin kararıyla burada  bulunuyor ve çekilmesi kararını da Irak aldı. Irak hükümetinin güçlü olması  Amerika'nın da çıkarınadır." ifadelerini kullandı.
 
"Çin, önemli ve güçlü bir ortağımız"
 
Abdulmehdi, Irak ve Çin ilişkilerine dair ise şunları kaydetti:
 
"Çin, önemli ve güçlü bir ortağımız. Çin ile anlaşmak artık kamuoyu  meselesi oldu. Halkımız bunun önemini açık şekilde idrak ediyor. Çin ile  yaptığımız anlaşmayı tereddütsüz olarak uygulayacağız. Çin'in de bizi  uluslararası mahfillerde desteklemesini bekliyoruz. Çin, tüm Iraklıların dostu  olarak kalacak."
 
Çin Büyükelçisi de Irak hükümetini desteklemeye devam edeceklerini ve  ülkenin yeniden imarına katkıda bulunacaklarını söyledi.
 
İki ülke arasındaki anlaşmanın uygulanmasından yana olduklarını  aktaran Tao, Irak ile güvenlik ve askeri alandaki iş birliğini artırmak  istediklerini kaydetti.
 
Irak Meclisi, ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması yönünde karar  almıştı. Meclis, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise hükümete  vermişti.
 
ABD'nin, söz konusu karara karşı Irak'a yaptırım uygulayabileceği  belirtiliyor. Böyle bir dönemde Abdulmehdi'nin, Çin'in Bağdat Büyükelçisi ile  görüşmesi ise dikkatleri çekti.
 
Irak ve Çin arasında Eylül 2019'da başta enerji olmak üzere sanayi,  petrol ve diğer birçok alanda 8 anlaşma imzalanmıştı.
 

ETİKETLER

Çin Irak iran savaş