Satışı kapattılar

12 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 12 08 2018 - 2:30

9 günlük tatile bir hafta kala pek çok turizm beldesinde oteller satışı kapattı. Alanya, Kemer, Kalkan, Side gibi yerlerde yer bulmak imkansız. Bodrum ve Çeşme de yok satıyor.


TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkmasının ve bunun 1 ay önceden belli olmasının ardından tatilcileri uyarmış “Pansiyon bile bulunamayacak” demişti. Yurt dışı turist talebinde önemli bir artış yaşayan tatil beldeleri, yerli turistin ekstra talebi ile karşılaşınca 1 hafta kala neredeyse tüm 5 ve 4 yıldızlı oteller odalarını doldurdu. Antalya, Alanya, Bodrum ve Çeşme gibi polüler tatil noktalarında yer arayanlara “İmkansız. Maalesef hiç boş odamız kalmadı” cevabı veriliyor.
 
Ortada kalırsınız
 
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Kurban Bayramı öncesinde ilçedeki otellerin yüzde 90’ının dolduğunu ve bazı otellerin satışı kapattığını söyledi. 
Turizm ve belediye belgeli 200 bin civarında yatak kapasitesine sahip Antalya’nın Alanya ilçesinde, 9 günlük Kurban Bayramı tatili yoğunluğu yaşanıyor. ALTİD Başkanı Burhan Sili, yaptığı açıklamada, bayram döneminde ilçedeki otellerin yüzde 90’ının dolduğunu, bazılarının da yüzde 100 doluluk nedeniyle satışı kapattığını anlattı.
 
Önce kurban sonra tatil
 
Kurban Bayramı’nda insanların kurbanlarını kestikten sonra tatile çıktıklarını gözlemlediklerini bildiren Sili, “Her ne kadar uzun bir bayram dönemi olsa da 3-5 günlük tatiller ağırlıklı gerçekleşecek. İç pazardaki talep bu yönde. Bir yandan da Avrupa ve Rusya’dan ciddi bir talep olduğu için tesislerimiz ekstra dolu durumda” diye konuştu.
 
Sili, bayram nedeniyle iç piyasada kısa süreli bir talebin olduğunu ifade ederek tatilcilere de uyarıda bulundu. Sili, “Son dakikada tatile çıkanların rezervasyon yaptırmadan gelmemelerini rica ediyoruz. ‘Tatile gittim, çimende yattım, çayırda yattım, Alanya çok güzel’ demenin de önüne geçmek istemiyoruz ama tatile gelenler bunu bilerek gelsin” dedi.
 
Yüksek sezona denk geldi yer kalmadı
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz, tatilcilerin iyi bir bayram geçirmesi temennisinde bulundu. Alanya’da turizmin bu yıl bayramda yüksek sezona denk geldiğini dile getiren Korkmaz, şunları söyledi:
“Oteller şu anda dolu. Bayramda zaten dolu olacak. Tatilcilere tavsiyemiz, acentalardan rezervasyon yapmadan tatile çıkmasınlar. Çünkü gittikleri yerde konaklayacakları yer bulamayabilirler. Taşımada sıkıntı yaşayabilirler. Kesinlikle bu sezon yüksek sezona denk geldiği için dolu. Bu bizi de mutlu ediyor elbette. Bu demek değildir gelmesinler, yanlış anlaşılmasın. Biz herkesi bekliyoruz. Sadece mağdur olmasınlar. Geliş gidiş programlarını ona göre yapsınlar.”
 
Rus turistte yüzde 40 artış var
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’de bu sene rekor seviyede turist ağırlanacağını belirterek, “Ancak artık hedefimiz sayıları yakalamak değil, daha nitelikli turiste yöneliyoruz” dedi. Ersoy, “Türkiye Festivali”nin açılışını gerçekleştirmek üzere geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’yi bu yıl ziyaret eden Rus turist sayısında ilk 6 ayda son derece iyi bir artışın yaşandığına işaret eden Ersoy, “Yüzde 40’lık bir artış var. Bu gidişatın böyle devam etmesini bekliyoruz. 6 milyon rakamını yakalayacakmışız gibi görünüyor” diye konuştu.
 
Demir atacak yer bulunmaz
 
Sadece karada değil, denizde de yer bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Mavi tur yapan guletler full çekerken, yelkenli tekne kiralamak isteyenler de eli boş dönüyor. Göcek ve Marmaris’te kiralama yapan Irmak Yachting yetkilisi Güçlü Tolga, “Rezervasyonları yaklaşık 1 ay öncesinden kapattık. Muhtemelen koylarda demir atacak yer bulunamayacak” dedi.
 

ETİKETLER