Şaşkına çeviren 14 derin deniz gizemi ve tuhaflığı! 12 March, 19:04'de eklendi

İnsanlar Ay ile ilgili bile Dünyanın en derin kısımlarına kıyasla daha fazla şey biliyor. Gezegenimizin %70'ini kaplayan okyanuslar dünyadaki en büyük yaşam alanı, ancak deniz tabanının sadece % 1'ini biliyoruz. Birçok gizem derin mavi küreyi çevreliyor ve biz de bu listede en azından anlayabildiğimiz birkaç tanesini ele aldık.

1. 1. Dev Kürek Balığı
Bu canlılar 11 metreden çok daha uzun olabiliyorlar. 
2. 2. Kayıplar
Havacılık endüstrisi kuruluşundan bu yana açıklanamayacak kadar çok sayıda deniz kayıpları yaşanıyor. En son Malezya Havayolları MH370 jetiyle, birimin en ünlü öncülerinden Amelia Earhart da gizemli bir şekilde kayboldu. O ve yardımcı pilot Fred Noonan 1937'de Pasifik Okyanusu'nda kayboldu. Milyonlarca dolar uçağın nerede olduğunu bulmak için gerçekleştirilen tüm çalışmalar başarısız oldu. 
3. 3. Bloop
Pasifik'te NOAA tarafından yakalanan  başka bir ses. Fakat onu benzersiz kılan özellik, izleme istasyonlarında 3.100 mil (5,000 kms) aralıkla ayrılmış olmasıdır. NOAA şimdi buzulun buzuldan ayrıldığına ve bu sese sebep olan şeyin ayrılma olduğuna karar verdi, ancak bazı bilim adamları hala bunun büyük bir deniz canlısı olduğuna inanıyorlar.
4. 4. Oniks Kalamar
Yumurtaları çatlamadan önce kollarının altındaki kancaları kullanarak yumurtaları aylarca tutar.
5. 5. Fenersiler
Fenersiler ışınsal yüzgeçliler sınıfından balıkların bir takımıdır. Kemikli balıklardan olup karakteristik özellikleri, büyük kafaları ve geniş göğüs yüzgeçleridir. Kafasından çıkan ışıklı uzantıyı avını çekmek için kullanır.
6. 6. Baltık Anomalisi
Baltık Anomalisi, Baltık Denizi'nde bulunan ve halen bilinmeyen bir oluşum. Bazıları Buz Devri öncesi bir nesne veya Nazi anti-denizaltı cihazı olabileceğini düşünüyor. Garip bir şekilde, dalgıçların elektrikli teçhizatı 650 metre yakınlarında duruyor. Maddenin hemen yanında güçlü bir radyo sinyali var.
7. 7. Fırfırlı Köpekbalığı
İlkel özelliklerinden dolayı bazen yaşayan bir fosil olarak adlandırılan fırfırlı köpekbalığı, vahşi bedenini kıvırarak ve yılan gibi ileri atlayarak avını yakalayabilen nadir görülen bir hayvandır.
8. 8. Dev Kalamar
İlk canlı dev kalamar, Temmuz 2012'de çekildi. 13 m uzunluktaydı ve 450 kg'dı.
9. 9. Derin su fotosentezi
Okyanusun dibinde güneş ışığı olmayabilir, ancak hidrotermal menfezlerin yakınındaki bazı bakteriler havalandırma kanallarının loş kırmızı parıltısını fotosentez için kullanıyor ve kendileri için yiyecek üretiyor. Bilim adamları hala tüm bunların nasıl mümkün olduğunu anlamaya çalışıyorlar.
10. 10. Hidrotermal Solucanlar
Uzun rujlara benzer şekilleri olan hidrotermal solucanların ağızları veya sindirim sistemleri yoktur. Bu nedenle, sindirebilecekleri yiyecekleri yapmak için kimyasallar kullanan bakterilerle ortak bir ilişkileri var.
11. 11. Dev yılanbalığı
Leptocephalus giganteus yılanbalığı türlerinden sadece ikisi bulunmuş ve her ikisi de larva idi. Birincisi (Güney Afrika kıyılarında) iki metre uzunluğundaydı ve erişkin boyutlarına göre uyarlandığında uzunluğu 21 metreyi aşıyordu.
12. 12. Kayıp denizaltıları
1968 yılında halen açıklanamayan bir olay yaşandı. Dört ülkenin denizaltıları kayboldu: Birleşik Devletler, Rusya, İsrail ve Fransa. 
13. 13. Vampir Kalamar
Vampir kalamar kendi dokunaçlarını ve uçlarını üretebilen nadir hayvanlardandır. Eğer kendisini rahatsız edecek bir durumla karşılaşırsa parlayan zehirli bir mürekkep salgılamaya başlar.
14. 14. Denizaltı bakterileri
Hiçbir şeyin deniz tabanının altında yaşayamayacağını düşünebilirsiniz, ancak bilim adamları kısa süre önce 300 metre aşağıda yaşayan bakteri keşfettiler. Bu canlılar tortu ve kabuk delinerek bulundu, bakteri milyonlarca yıllık kalıntıyı besliyordu.