Ferhat Tunç hakkında karar verildi!

14 Ocak 2019 Pazartesi - 9:58 | Son Güncelleme : 14 01 2019 - 14:40

Hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında Almanya'dan geldiği Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan şarkıcı Ferhat Tunç, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.


Almanya'dan tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Tunç hakkında, Atatürk  Havalimanı'ndaki pasaport işlemleri sırasında, Diyarbakır 5. Sulh Ceza  Hakimliği'nce "silahlı terör örgütüne üye olmak", Diyarbakır 1. Sulh Ceza  Hakimliği'nce de "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yakalama kararı  bulunduğu tespit edildi.
 
Bunun üzerine gözaltına alınan Tunç, İstanbul Emniyet Müdürlüğü  Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından  sabah saatlerinde Bakırköy Adliyesi'ne sevk edilen Tunç, Ses ve Görüntü Bilişim  Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi.
 
İfadesinin ardından serbest bırakılan Tunç, adliye çıkışında basın  mensuplarına yaptığı açıklamada,  iki ayrı soruşturma kapsamında hakkında  yakalama kararı bulunduğunu ve şu anda serbest kaldığını anlattı.
 
Tunç, iki hafta önce Almanya'ya giderken herhangi bir sorun  yaşamadığını söyleyerek, "Dün akşam dönüşümde 'Hakkınızda yakalama kararı var,  dolayısıyla sizi tutuyoruz.' dediler. Açıkçası hakkımda bir çok açılmış dava ve  soruşturmalar var. Hakkımdaki davalardan biri 2 yıla yakın aldığım hapis cezası.  Şu anda İstinaf Mahkemesi’nde, ben o kararı bekliyordum. Tam o kararı beklerken  bu hafta içinde yakalama kararını biraz sürpriz şekilde karşıladım." dedi.
 
Yurt dışında yaşamak istemediğini anlatan Tunç, "Sürgünde yaşamak,  sürgünde aklanıp paklanmak istemiyorum. Bu ülkeyi seviyorum." ifadelerini  kullandı.

ETİKETLER

ferhat tunç