Finlandiya Parlemento üyesi Sanna Marin kimdir, kaç yaşında? |Dünyanı en genç başbakanı!

09 Aralık 2019 Pazartesi - 15:10 | Son Güncelleme : 09 12 2019 - 15:16

Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın başbaşkanı ve Dünyanın da en genç başkanı olan Sanna Marin dünya gündemine oturdu. Sanna Marin’in başkan seçilmesinden sonra, hakkında yapılan araştırmalar da arttı. Peki, Sanna Marin kimdir, kaç yaşında? Sanna Marin hangi ülkenin başbakanı oldu?


Sanna Marin, Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın başbakanı oldu. Finlandiya’da başbakan olmasından sonra, dünyanın en genç başbakan unvanını da alan Sanna Marin bugün en çok konuşulan isimler arasına girdi. Peki Sanna Marin kimdir, kaç yaşında? Sanna Marin hangi ülkenin başbakanı oldu?

SANNA MARİN KİMDİR?

16 Kasım 1985 Helsinki doğumlu olan Sanna Mirella Marin 34 yaşında Finli bir siyasetçidir. Sosyal Demokrat üyesi olan Marin, 6 Haziran 2019’dan bu yana Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapıyordu.

Antti Rinne başbakanlık görevinden ayrıldıktan sonra Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi, 8 Aralık 2019 tarihli yeni başbakan adayı olarak Marin’i seçti. 

2017 yılında Tampere Üniversitesi’nden İdari Bilimler Yüksek Lisansı  bitiren Marin,  ailesine üniversiteye giden ilk kişi. 2012 yılında Tampere Belediye Meclisi’ne seçildi. 2013 – 2017 yılları arasında Belediye Meclisinin başkanı olarak görev alan Sanna Marin 2017 yılında, Belediye Meclisine yeniden seçildi.

Sanna Marin, 2014 yılında Sosyal Demokrat Parti ikinci genel başkan yardımcılığına seçildi.  2015 yılında Pirkanmaa’nın seçim bölgesinden Finlandiya Parlamentosu’na seçildi.

Dört yıl sonra, tekrar seçildi. 6 Haziran 2019’da Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı oldu.

Marin, aynı cinsiyetten ebeveynlerin çocuğu. Uzun süredir ortağı olan Markus Räikkönen ile evli ve bir çocuğu var.

Sanna Marin’den sonra dünyanın en geç siyasetçileri ise Yeni Zelandalı 39 yaşındaki Jacinda Ardern, Ukraynalı 35 yaşındaki Oleksiy Honcharuk’tur. Marin’in bu hafta içerisinde göreve başlaması bekleniyor.