Şanlıurfa'da PKK’nın canlı bombası yakalandı

AJANSLAR |  06 Nisan 2016 Çarşamba - 19:15 | Son Güncelleme : 06 04 2016 - 20:19


 
ŞANLIURFA’da, polisin düzenlediği operasyonda PKK’nın deşifre olan canlı bombası olduğu iddiasıyla Mehmet E. yakalandı. Canlı bombayla irtibatlı oldukları öğrenilen 9 kişide gözaltına alındı.
 
Terör örgütü PKK’nın yeni bombalı eylemlerde kullanmayı planladığı teröristlerin arasında yer aldığı iddiasıyla 81 ilde aranan Mehmet E., Şanlıurfa’da polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şubesinde sorgulanmaya başlanan canlı bombayla irtibatlı oldukları öğrenilen 9 kişi de kent merkezi ve Viranşehir ilçesinde yakalandı.
 
PKK kuryesi yakalandığı sırada pusulayı ağzına attı
 
Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonda, Fetullahçı  Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY)  FETÖ/PDY'ye ait evlerde  kaldığı belirlenen PKK kuryesi yakalandı. Kuryenin, Şanlıurfa-Mardin karayolunda  bir yolcu otobüsünde yakalandığı sırada üzerindeki pusulayı ağzına attığı  belirlendi. 
 
 
Kuryeyi yönlendiren ve "canlı bomba eylemi yapabilecek örgütsel  kapasitede olduğu" belirtilen terörist de yakalandı.
 
Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre güvenlik  güçleri, istihbarat çalışmasında, terör örgütünün "kadro tabir edilen üst düzey  eğitimli üyesi Bahoz kod isimli M.E'nin,
 
Harran Üniversitesinde öğrenci H.Ş. ile Mardin'in Kızıltepe ilçesinde  örgütün sorumlu militanlarına bir pusula göndereceği" bilgisine ulaştı.
 
"Operasyon sırasında pusulayı ağzına attı"
 
Operasyonda H.Ş, Şanlıurfa-Mardin karayolunda bir yolcu otobüsünde  yakalandı. H.Ş, üzerindeki pusulayı ağzına attığı sırada ele geçirildi.
 
Valiliğin açıklamasında şunlar da kaydedildi:
 
"Yapılan çalışmalarda Bahoz kod isimli M.E'nin kaldığı adres tespit  edilmiş olup, şahıs gözaltına alınmıştır. Araştırmalarda şahsın; Mardin Sulh Ceza  Hâkimliğinin 06.03.2016 tarihli kararıyla 'Silahlı terör örgütüne üye olma'  suçundan. Malatya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün 17.01.2015 tarihli 'Terör  nitelikli kayıp şahıs' olarak aranıyor kaydının olduğu, Bahoz kod adını  kullandığı, PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet yürüttüğü, PKK/KCK terör örgütü  içerisinde sorumlu düzeyde olduğu, PKK/KCK terör örgütünün sözde güvenlik  tedbirleri prensiplerine bağlı kalarak cep telefonu kullanmadığı bunun yerine  terör örgütü adına faaliyet yürüten kuryeler kullanarak terör örgütü yöneticileri  irtibatlaştığı, PKK/KCK terör örgütü adına gerçekleştirilecek faaliyetlerini,  eylem talimatlarını ve gerçekleşmiş faaliyet raporlarını kurye vasıtayla  ilettiği, PKK/KCK terör örgütü adına eleman temin ederek terör örgütünün kırsal  alanına gönderdiği, PKK/KCK terör örgütü adına 'canlı bomba' eylemi yapabilecek  örgütsel kapasitede olduğu değerlendirilmektedir."
 
PKK kuryesi FETÖ'ye ait evlerde kalmış
 
PKK/KCK terör örgütü içerisinde kurye olarak faaliyet yürüten H.Ş'nin  kaldığı evin FETÖ/PDY'ye ait "ışık evi" tabir edilen evlerden olduğu belirtilen  açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Ev aramalarında PKK/KCK terör örgütüne ait dokümanlar ve PKK/KCK  terör örgütüne ait 5 adet kitapla birlikte Fetullah Gülen'e ait 77 adet kitap ele  geçirilmiştir. H.Ş. ile birlikte aynı evde H.S, Ş.T, S.D, M.S.A. ve U.C. isimli  şahısların kaldığı tespit edilmiş olup, adı geçen şahıslar gözaltına alınmıştır.  Devam eden araştırma ve tahkikat sonucunda; H.S. isimli şahsın Bekir kod ismini  kullandığı ve H.Ş.'nin kendisini bu şekilde tanıdığı yapılan canlı teşhis  işlemlerinde ve ifadelerde anlaşılmıştır. H.Ş. kendisini yaklaşık 5-6 ay kadar  önce M.Y. isimli şahıs vasıtasıyla Ufuk ad veya kod adlı FETÖ/PDY terör örgütüne  mensup bir şahıs tarafından bu eve yerleştirildiğini beyan etmiştir."
 
Evde kalan diğer şüphelilerin de H.Ş'yi eve kimin getirip  yerleştirdiğini bilmediklerini, zaman zaman kaldıkları evde bu şekilde  kendilerinin "abi" tabir ettiği şahıslar tarafından tanımadıkları kişilerin  getirildiğini, gelen bu şahısların evlerinde bir müddet kaldıktan sonra  ayrıldıklarını söyledikleri belirtilen açıklamarda, şunlar kaydedildi:
 
"H.Ş. isimli şahsın da bu şekilde geldiğini ve kendini daha önce  tanımadıklarını beyan etmişlerdir. Kaldıkları evin sorumlu abisinin H.S. olduğu  şeklinde beyanlarda bulunmuşlardır. PKK/KCK terör örgütünün kuryesi olan H.Ş.  isimli şahsın FETÖ/PDY terör örgütünün ilimizdeki birden fazla ışık evi sorumlusu  tarafından ışık evine yerleştirilmiş olması ve evde kalanların bu şahsı daha  önceden hiç tanımamaları ve tanımadan bu şahsı eve kabul etmeleri üzerine; adı  geçen şahıslar ve Bahoz kod isimli M.E. ve Bekir kod isimli H.Ş. ile  H.S, N.S,   S.K, Ş.T, S.D.  M.S.A, U.C. ve D.M. isimli şahıslar gözaltına alınmıştır."
 
Açıklamada, canlı bomba olacağı değerlendirilen Bahoz kod isimli M.E.  ile kuryeliğini yapan H.Ş. ve diğer şüphelilerle ilgili çalışmaların  derinlemesine sürdürüldüğü bildirildi.
 
"Canlı bomba" olduğundan şüphelenilen kadın terörist yakalandı   
 
Bölücü terör örgütü PKK tarafından "canlı bomba" olarak  kullanılabileceği şüphesiyle aranan kadın terörist, Gölbaşı ilçesinde yol  kontrolü yapan jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. 
 
Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, yeni güvenlik konsepti  çerçevesinde, Konya-Ankara Karayolu Gölbaşı mevkisinde yol kontrolü yapan Bölge  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, alınan ihbar üzerine Mardin  plakalı bir yolcu otobüsünü dün durdurarak, yolcuların kimlik bilgilerini kontrol  etti. Kontroller sırasında, hakkında arama kaydı bulunan, bölücü terör örgütü PKK  üyesi Revşan İ. yakalandı.
 
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine  teslim edilen kadın terörist, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak  cezaevine gönderildi.
 
Revşan İ'nin akciğer rahatsızlığı nedeniyle bölücü terör örgütü  tarafından gözden çıkarılarak, "canlı bomba" eylemlerinde kullanılabileceği  şüphesiyle arandığı öğrenildi.
 
Kadın teröristin, terör örgütü PKK'nın Diyarbakır Sur'da  gerçekleştirdiği eylemlere katıldığının belirlendiği de kaydedildi.