San Francisco ulaştırma ağına siber saldırı

AA |  28 Kasım 2016 Pazartesi - 11:21 | Son Güncelleme : 28 11 2016 - 11:22

ABD'de San Francisco şehrinde belediyeye ait toplu taşıma ağını kontrol eden bilgisayar sistemi siber saldırı sonucu ele geçirildi.


BBC'de yer alan habere göre, pazar günü yapılan siber saldırı sonrası,  şehirdeki tüm otobüs, tren ve tramvay seferlerinin bağlı olduğu şebekedeki  bilgisayarlar kontrolden çıktı.
Sisteme erişmeye çalışan görevliler ekranlarında saldırıyı düzenleyen  bilgisayar korsanının bıraktığı "Sisteminiz ele geçirildi, tüm veriler  şifrelendi." mesajıyla karşılaştı.
 
Şifre anahtarı için kendisiyle irtibat kurulmasını isteyen bilgisayar  korsanı, bunun için mesaja bir elektronik posta adresi ekledi.
 
Bilgisayar korsanının saldırıya son vermek için belediyeden toplam  değeri yaklaşık 70 bin dolar olan 100 bitcoin sanal para talep ettiği bildirildi.
 
Yetkililer, saldırı sonrası tedbir olarak istasyonlardaki tüm bilet  makinelerini ve çalışanlara ait terminal ve turnikeleri bir süre devre dışı  bıraktı.
 
Yolcular bu sürede gişelerden ücretsiz geçiş yaptı.
 
Belediye yetkilileri, saldırının bilgisayar sistemiyle sınırlı  olduğunu, ulaşım araçlarının, güvenlik sistemlerinin ve müşterilere ait kişisel  bilgilerin güvende olduğunu açıkladı.
Olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiği bildirildi.