Salgında pazar payını artırdı

13 Mayıs 2020 Çarşamba - 17:36 | Son Güncelleme : 13 05 2020 - 17:36

Groupe PSA Türkiye Ocak-Nisan döneminde ise yüzde 27 artış gösteren toplam otomotiv sektöründe yüzde 97 büyüme kaydetti. Grup pazar payını geçen yıla göre 4.3 artırarak yüzde 16,7’ye taşıdı.


Groupe PSA Türkiye pandemi döneminde yeni stratejilerle etkinliğini artırıyor. Mevcut  düzene meydan okuyarak iş yapış tarzlarını değiştirdiklerini anlatan Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, bu dönemdeki müşteri ihtiyaç ve beklentilerini iyi okuyarak hızlı, pratik ve akılcı çözümler ürettiklerini söyledi. Tüm Peugeot, Citroën, DS ve Opel yetkili satıcılarında ve servislerinde Nisan ayı itibariyle; “e-rezervasyon”, “görüntülü görüşme”, “online araç tanıtımı” ve “mesafeli satış sistemi”ne geçiş yaptıklarını belirten Cornuaille; böylece sosyal mesafeyi koruyarak teması minimuma indirdiklerini vurguladı. Cornuaille: “Uygulamaya başladığımız yeni dijital hizmetlerimiz sayesinde tamamen kapalı olan bayilerimiz bile artık tüm satışlarını evlerinden kolaylıkla yürütebiliyorlar. Daralan pazara rağmen yeni dijital hizmetlerin devreye girmesiyle birlikte web site ziyaretçi sayımız Nisan ayında tarihinin en yüksek rakamı olan 2.6 milyona erişti, 78 bine yakın lead toplandı, 13 bin 481 online satış randevusu talebi alındı, 11 bin 262 adet görüntülü  görüşme ve %71 oranında kredi başvurusu gerçekleştirildi.” dedi.
 
Modellerde gecikme olacak mı?  
Cornuaille yeni model ithalatında birkaç aylık  kayma olacağının beklenebileceğini belirterek, “Yeni C3 yaz sonunda büyük ihtimalle tanıtılacak. Ama çok dramatik kaymalar olmayacak. Hatta iyi haberler de gelebilir ama şimdilik bunu kendime saklamak istiyorum” dedi.
 
Zamlar devam edebilir
Euro kurunun artmasıyla birlikte araç fiyatlarının yükseleceğini de vurgulayan Olivier Cornuaille,”  Ocak ayında toplandığımızda ÖTV eşik değerinden, matrahından bahsetmiştik.  Yani şu anda pazarda yüzde 60’lık ÖTV limitinin altında kalan çok araç yok. Bu da araç fiyatlarını otomatik olarak yukarı çekiyor. Yani  yeniden değerleme  kararının hızlıca alınması gerekiyor. Çünkü sonunda piyasaya zarar verecek.”dedi. PSA markalarına Türkiye’den bayilik taleplerinin devam ettiğini de vurgulayan Cornuaille şunları kaydetti:
“Farklı markalardan da bize bayilik başvurusunda bulunuldu. Groupe PSA’ya gelmek konusunda ilgileri olduğunu buna istekli olduklarını ifade ettiler. Şu anda çok güçlü bir yatırımcı ağımız var. Onlarla geliştirmeye devam edeceğiz. Şunu anlamanız lazım. Ekibin gösterdiği çabalara bakarsanız, bu dönemde sadece dört bayimiz kapandı. Çünkü ekipleri içerisindeki durumlar yüzünden kapatmak zorunda kaldılar.” 
 
Otomobil pazarı 400 bini  geçer
Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu krizden ülke olarak çıkabilmemizin hükümetin alacağı tedbirler sayesinde mümkün olacağını vurgulayan Olivier Cornuaille; bugüne kadar yapılan uygulamaların diğer ülkelere kıyasla çok yerinde ve stratejik olduğunu ve bundan sonra da alınacak kararların faydalı olacağına inandığını kaydetti. Cornuaille: “Bizler bir yatırımcı olarak şirketimizi, çalışanlarımızı, yetkili satıcılarımızı ve tedarikçilerimizi korumak adına en etkin şekilde mücadele etmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Genel olarak iyimserim ama bu yaşadığımız olağanüstü bir durum, otomotiv pazarının bu yıl 400 binin üzerinde tamamlanacağını öngörüyorum.”