Salda Gölü ve çevresi ile Karaburun-Ildır Körfezi 'Özel Çevre Koruma Bölgesi' ilan edildi

AA |  15 Mart 2019 Cuma - 7:38 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 7:38

Salda Gölü ve çevresi ile Karaburun-Ildır Körfezi'nin "Özel Çevre Koruma Bölgesi" olarak tespit ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan  kararlara göre, harita ile sınır ve koordinatları gösterilen alan, Salda Gölü  Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edildi.
 
Buna göre, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde 19 Ekim 1989  tarihli ve 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükümleri uygulanacak.  Mevcut her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler konusunda mezkur KHK  hükümlerine göre yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir  uygulama yapılamayacak.
 
 
Ayrıca Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde ilgili mevzuat  hükümlerine göre çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesi çerçevesinde alan  kullanım ve yönetimine ilişkin belirlenecek usul ve esaslar ile bunların  yansıtıldığı planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanacak ve  onaylanacak.
 
Söz konusu usul, esas ve planlar çerçevesinde bölgedeki faaliyetlerle  ilgili tedbirlerin alınması, kontrolü ve izlenmesi yetkisi Çevre ve Şehircilik  Bakanlığına ait olacak.
 
Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde bu kararın yayımı tarihinden  önce onaylı planlarına veya mevzuata uygun olarak ruhsatı alınmış ve inşaatı su  basman seviyesinde tamamlanmış yapıların inşaatına, ruhsat ve eklerine göre devam  edilecek.
 
Karaburun-Ildır Körfezi de "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edildi
 
Resmi Gazete'de yer alan bir başka Cumhurbaşkanı kararı ile  Karaburun-Ildır Körfezi de Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan  edildi.
 
Karaburun-Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde de 19 Ekim 1989  tarihli ve 383 sayılı KHK hükümleri uygulanacak ve mevcut her ölçekteki plan,  plan kararları ve projeler konusunda söz konusu KHK hükümlerine göre yapılacak  değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamayacak.
 
Aynı şekilde Karaburun-Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde de  bu kararın yayımı tarihinden önce onaylı planlarına veya mevzuata uygun olarak  ruhsatı alınmış ve inşaatı su basman seviyesinde tamamlanmış yapıların inşaatına  ruhsat ve eklerine göre devam edilecek.
 
"Türkiye'nin Maldivleri" Salda Gölü
 
Beyaz kumsalı ve suyunun berraklığıyla Maldiv Adaları'na benzetilen  Burdur'daki Salda Gölü, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
 
Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, turkuaz rengi ve eşsiz doğasıyla  görenleri büyülüyor.
 
Yaklaşık 185 metre derinliğe sahip, 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86  metre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alan  Salda Gölü, ziyaretçilerine eşsiz bir güzellik sunuyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1989'dan bu yana doğal sit alanı  statüsünde olan Salda Gölü'nün yer aldığı bölgede "Millet Bahçesi" kurulacağını bildirmişti.
 

ETİKETLER