Şahin, New York'ta göç ve sonuçlarını anlattı

AA |  06 Kasım 2016 Pazar - 14:24 | Son Güncelleme : 06 11 2016 - 14:24

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ABD'nin New York eyaletinde sivil toplum kuruluşlarından Synergos Enstitüsü'nün düzenlediği etkinlikte Suriye'den Gaziantep'e göçü ve sonuçlarını anlattı.


Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Şahin,  ABD'de gerçekleştirilen etkinlikteki konuşmasında, bütün medeniyetlere ev  sahipliği yapan Gaziantep'in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edildiğini  hatırlattı.
 
Suriye'de yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Şahin, 2. Dünya  Savaşı'ndan sonraki en büyük göç hareketiyle karşı karşıya kalındığını ifade  etti.
 
Türkiye’nin şu anda 2,7 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını  aktaran Şahin, şunları kaydetti:
 
"Şu anda 70 bin çocuk eğitim hayatına kazandırıldı. Suriyeli sığınmacı  çocukların yüzde 70'i sistemin içine dahil edildi. Suriyeli çocuklar da bizim  çocuklarımız gibi bütün imkanlardan istifade etmeye başladı. Kadınlara açtığımız  kurslarla dil ve meslek öğretiyoruz. Kendi vatandaşlarımıza verdiğimiz imkanları  onlara da verdik. Sosyal hayatı paylaştık. Çünkü sosyal uyum, entegrasyon,  adaptasyon ve imkan için birlikte yaşamamız lazımdı. Aksi takdirde terörizm,  kutuplaşma, nefret söylemlerinin artmasına neden olacaktı. Bu yüzden 2023 yılında  ulaşmamız gereken nüfusa 2015 yılında ulaştık. Bunun için daha fazla konut, yol,  su, altyapı ve enerji gibi ihtiyaçları giderme zorunluluğumuz oluştu."
 
Kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesinin önüne geçmek için  yaptıkları çalışmalara da değinen Şahin, belediyenin kız çocuklarının yeniden  eğitime kazandırılması için başlattığı "Gelin Etmeyin Okula Gönderin" projesinin  çok başarılı olduğunu ifade etti.
 
Şahin, sosyal adalet ve barış sağlanmadığı takdirde dünyada huzur ve  barışın da mümkün olamayacağını vurgulayarak, "Ortadoğu'da huzur ve barışı  sağlamadığımız zaman hiçbirimiz huzurlu ve mutlu olmayacağız. Ulaşamadığımız her  bir çocuğun üzerimizde çok büyük bir emaneti ve sorumluluğu var. O yüzden bana  düşen kısmıyla, bütün gücümle bu alanda gayret gösterdim." açıklamasında bulundu.
 
"Empati yapılması gerekiyor"
 
 Güçlerin birleştirilerek empati yapılmasının zamanı olduğunu belirten  Belediye Başkanı Şahin, Muğla'nın Bodrum ilçesinde teknenin batması sonucu  hayatını kaybeden Suriyeli Aylan Kurdi bebeğe dikkat çekerek, bütün dünyaya huzur  ve barışın gelmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini kaydetti.
 
Toplantıya Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Synergos  Enstitüsü'nden Peggy Don Mohanlal ve Anna Ginn, Maya Vakfı Kurucu Başkanı Esra  Özsüer, vakıf başkanları ve üye ülkelerden temsilciler katıldı.