Sağlıkta şiddete karşı kanun teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi

AA |  08 Kasım 2018 Perşembe - 5:25 | Son Güncelleme : 08 11 2018 - 5:25

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesini amaçlayan 24. maddesi kabul edildi.


Komisyonda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari  yaptırımları güncelleyen, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önleyen, tütün  ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören,  tüp bebekte genel sağlık sigortası kapsamını genişleten Sağlıkla İlgili Bazı  Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri  sürüyor.
 
Müzakerelerin ardından teklifin, sağlık çalışanlarına karşı şiddetin  önlenmesini amaçlayan 24. maddesi onaylandı.
 
 Buna göre, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı  görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar, kolluk  görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak Cumhuriyet  başsavcılığına sevk edilecek.
 
Cumhuriyet savcısı adli işlemleri yerine getirecek. Bu suçların  soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olan sağlık  personelinin ifadeleri iş yerlerinde alınacak.
 
Bu hükümler, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele  karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlar hakkında da uygulanacak.
 
Görüşmelerden
 
 MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, maddeyi olumlu  bulduklarını ancak sağlıkta şiddetin çözülmesi için yeterli görmediklerini,  caydırıcı ve önleyici tedbirlerin artırılması gerektiğini söyledi.
 
 Teklif sahibi AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise  sağlıkta şiddet olaylarında daha önce adliyeye gidildiği zaman karşılıklı  anlaşmanın söz konusu olduğunu, bu teklifle "uzlaşıyorum" denilse bile mecburen  savcılığa gidileceğini ve kamu davasıyla gerekli tahkikatın yapılacağını  kaydetti.
 
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, sağlık çalışanlarına uygulanan  şiddete ilişkin istatistiki bilgileri paylaşarak, teklif maddesinde suçun  önlenmesine yönelik herhangi bir içerik bulunmadığını iddia etti.
 
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, maddenin sağlıkta  şiddeti çözmek iddiasıyla getirildiğini ancak teklif kapsamına "bir örtü olarak  konulduğunu" ileri sürdü. Pekgözegü, teklif içindeki sağlık başlığının hiçbir  şeyi değiştirmediğini, maddede olan şeylerin mevcut yasalarda zaten bulunduğunu  savundu.
 
  
 İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, kendisinin de  şiddete maruz kalmış bir hekim olduğunu belirterek, "maddenin sadece adının  doğru, içinin ise boş olduğunu" öne sürdü.
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Meclis'te, 24 Dönem'de 11 kez  sağlık çalışanlara şiddetle ilgili araştırma komisyonu kurulmasının teklif  edildiğini ve 10'unun reddedildiğini, son önerinin reddedilmesinden 4 gün sonra  Dr. Ersin Arslan'ın öldürülmesinin ardından komisyonun kurulduğunu anlattı.
 
Özel, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine ilişkin, meslek  örgütleri, sağlık emekçilerinin temsilcileri ve sendikaların bulunduğu bir masa  oluşturularak alt komisyon ile çok kısa bir vadede çözüm üretilmesini  beklediklerini ifade etti.
 
Milletvekillerinin soruları üzerine söz alan Sağlık Bakan  Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nden (MHRS)  haftalık 2,3 milyon randevu başvurusu yapıldığını, randevu alamama, ulaşamama ya  da sistemsel sebeplerle randevu alamayanların sayısının ise 631 olduğunu aktardı.
 
Güven, haftalık gelen toplam 49 bin şikayetin 164'ünün randevuyla  ilgili olduğunu dile getirdi.
 
Muhammet Güven, bugüne kadar MHRS'den en az bir kez randevu almış  vatandaş sayısının ise 57 milyon olduğunu sözlerine ekledi.
 
Öte yandan, AK Parti milletvekillerinin önergesiyle, Gemi Sağlık Resmi  Kanunu'nda belirtilen yasaklara aykırı hareket eden gemi kaptanlarına, geminin  ödemesi gereken indirimsiz sağlık resmi kadar idari para cezası verilmesi, gemi  sağlık resmi ve idari para cezalarından, kaptan ve donatanın müteselsilen sorumlu  tutulmasına ilişkin teklifin 19. maddesi metinden çıkarıldı.
 

ETİKETLER