Sağlık turistinin harcaması 2 bin doların üzerinde

AA |  13 Ağustos 2019 Salı - 10:07 | Son Güncelleme : 13 08 2019 - 11:37

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya sağlık turizmi için en çok Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve İran'dan turist geldiğini söyledi.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği  (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, AA muhabirine, Türkiye'de son yıllarda önemli adımlar  atılan sağlık turizmine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcamasının 6 bin 500  dolar seviyesinde, medikal sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklüğün ise  100 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirten Bağlıkaya, geçen yıl Türkiye'ye  sağlık ve tedavi amacıyla gelen 551 bin 748 ziyaretçinin, kişi başı ortalama 2  bin 13 dolar seviyesinde harcama gerçekleştirdiğini aktardı. Bağlıkaya, turistik amaçlı gelip özel hastane ya da sağlık  merkezlerinde saç ekimi, estetik müdahale gibi operasyon geçirenler, 3'üncü yaş  turizmi kapsamında ve termal tesislerden faydalanmak amacıyla ülkeye gelenler de  eklendiğinde, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki gelirlerinin geçen yıl  itibarıyla yaklaşık 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade etti.
 
"Sağlıkta 'Türkiye' markası daha fazla tanıtılmalı"
 
 Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı payı her yıl yaklaşık  yüzde 25 artırdığına işaret ederek, bu alandan elde edilen geliri dünya  sıralamasında en üst seviyeye çıkarmak için "Türkiye" markasının daha fazla  tanıtılmaya ve pazarlanmaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Sağlık turizmi için ülkeye gelen bir turistin, normal turistin üç  katından daha fazla para harcadığını aktaran Bağlıkaya, Sağlık Bakanlığı'nın 2023  hedefleri arasında tıbbi tedavi amaçlı olarak ülkemize gelen ziyaretçi sayısının  1,5 milyona yükseltilmesi ve sağlık turizmi gelirinin ise en az 5 kat artırılarak  10 milyar dolara ulaştırılması olduğunu hatırlattı.  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'nin dünyada ABD, Almanya Tayland, Hindistan'ın ardından en çok uluslararası hasta ağırlayan 5'inci ülke  olduğuna dikkati çeken Bağlıkaya, "Ülkemize sağlık turizmi kapsamında en çok  turist Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve İran'dan geliyor. Bu ülkeleri  İspanya, Hollanda, Bulgaristan, Fransa, Rusya, ABD, İtalya, Yunanistan, İsveç  gibi ülkeler takip ediyor." dedi.
 
 "Hasta sayısı yaz aylarında artış gösteriyor"
 
Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki avantajlarına da  değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:    "Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Körfez ülkelerine yakınlığı itibarıyla  avantajlı bir konuma sahip. Bunun yanında iklim, kültürel zenginlik, fiyat  avantajları, sağlık hizmetlerinin kalitesi, eğitimli ve konusunda uzman sağlık  ekipleri ve ulaşımı ağı açısından da çok sayıda avantajımız var. Medikal turizm,  SPA, wellness, termal sağlık turizmi, spor turizmi, 3'üncü yaş ve engelli turizmi  açısından olağan üstü avantajlı bir konumdayız. Dolayısıyla her kesime hitap  edebilecek ürün ve hizmet niteliğine sahibiz."
Türkiye'de sağlık turizminin gelişmesiyle özellikle lazerle göz  ameliyatları, diş, implant, saç ekimine ilginin artığını belirten Bağlıkaya,  tedavi için gelen hastaların sayısının yaz aylarında artış gösterdiğini, bunun  bir nedeninin "Tedavi amaçlı gelenler iyileşme sürecinde şehir turlarına  katılması" olduğunu söyledi. Bağlıkaya, "Edindiğimiz bilgilere göre kadınlar özellikle bölgesel yağ  alma operasyonları diye tabir edilen liposuction, burun estetiği, farklı estetik  ameliyatları için taleplerle geliyor. Erkeklerde ise saç ekimi ön plana çıkıyor."  ifadelerini kullandı.