Sağlık sorunu yaşayan turist "yabancılık" çekmiyor

AA |  15 Mayıs 2019 Çarşamba - 15:57 | Son Güncelleme : 15 05 2019 - 15:57

Sağlık Bakanlığı hem Türkiye'deki yabancılara destek olmak hem de sağlık turizmini geliştirmek için "Uluslararası Hasta Destek Birimi" ile 6 dilde 7 gün 24 saat hizmet veriyor.


 Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığına  bağlı olarak, Türkiye'deki kurumlara sağlık turizmi kapsamında başvuran veya  turistik amaçlı ülkede bulunduğu sırada sağlık sorunları ortaya çıkanlara yönelik  sağlık hizmetleri için kurulan "Uluslararası Hasta Destek Birimi ve Çağrı  Merkezi", yabancı hastaların imdadına yetişiyor.
 
 
Kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşlarının yanı sıra 112 komuta  merkezleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, özel sağlık merkezleri,  eczaneler ve 184 SABİM'den gelen taleplerin telekonferans yöntemiyle 7 gün 24  saat 6 dilde karşılandığı merkezde, 28 tercüman görev yapıyor.
 
Uluslararası Hasta Destek Birimi ve Çağrı Merkezi Birim Sorumlusu  Vicdan Akıncı, AA muhabirine, merkezde sunulan hizmetlere ilişkin bilgi verdi.
 
Çağrı merkezinde İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Farsça ve  Arapça dillerinde hizmet verildiğini anlatan Akıncı, "Yurt dışından gelen  hastalara, sağlık turizmi veya turistin sağlığı kapsamında hizmet sunuyoruz.  Hasta ve doktor arasında iletişimi sağlayarak, tercüme hizmeti veriyoruz. Bu  şekilde hastanın sıkıntılarını hekime aktarıyoruz." diye konuştu.
 
En çok çağrı Antalya'dan geliyor
 
Akıncı, "0850 288 38 38" numaralı hattan ücretsiz ulaşılabilen merkezi  arayan hastaların anonsta yaptığı tercihe göre, karşılarına o dili konuşan  tercümanın çıktığını söyledi.
 
 Merkeze gelen çağrılara ilişkin bilgi veren Akıncı, şunları kaydetti:
 
 "Rus, Alman ve Fransız turistlerden çağrı merkezine kene ve köpek  ısırması, güneş çarpması, güneş çarpmasından dolayı çocuklarda oluşan ateş gibi  şikayetler ulaşıyor. En çok çağrı Antalya'dan geliyor. 2019'da şimdiye kadar 31  bin 337 çağrıyı aşmış durumdayız. Yaz dönemiyle bunun daha çok artacağını  düşünüyoruz.
 
Bazen çok ilginç bazen de üzücü vakalarla karşılaşıyoruz. Geçenlerde  Türkiye'ye Rus bir aile gelmişti. Eşi kalp krizi geçirip hayatını kaybetti. Biz  de cenazenin götürülebilmesi için iletişimi sağladık.
 
Tatil için gelen bir Fransız turistin de doğumu başlamıştı.  Doğumhaneye kadar telefonla eşlik ettik. Bebeğin sesini duyana kadar da telefonda  kaldık."

ETİKETLER