Sağlık Bakanlığı'ndan anestezi ilacı açıklaması

AA |  13 Ocak 2020 Pazartesi - 21:21 | Son Güncelleme : 13 01 2020 - 21:21

Sağlık Bakanlığı tarafından "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarına ilişkin, "Satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.


Bakanlıktan, propofol etken maddeli anestezi ilaçlarının bazı  serilerinin piyasadan çekilmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, endoskopi ve  kolonoskopi esnasında kullanılan propofol etken maddeli anestezi ilacının  belirlenmiş serileri ile ilgili olarak daha önceden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz  Kurumu (TİTCK) tarafından, kurumun internet sitesinde sağlık çalışanlarına  yönelik duyuruların ilan edildiği belirtildi.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"9 Ocak 2020 tarihli resmi yazıda il sağlık müdürlüklerine daha  önceden yapılmış uyarılar hatırlatılarak, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden  satış engeli uygulanan serilerin kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir. İlaç  Takip Sistemi ile her kutu ilacın imalattan satışa kadar tüm seyri takip  edilmektedir. Bu sistem sayesinde satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların  sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından vatandaşlarımızın endişe  duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır."