• »
  • Corona Virüsü Haberleri »
  • Sağlık Bakanlığı corona-korona virüsü tablosu | 10 Mart’tan başlıyor, Corona virüsü tablosu (vaka, ölü ve iyileşen kişi) grafiği

Sağlık Bakanlığı corona-korona virüsü tablosu | 10 Mart’tan başlıyor, Corona virüsü tablosu (vaka, ölü ve iyileşen kişi) grafiği

26 Mart 2020 Perşembe - 11:32 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 11:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı basın açıklamasında toplumun net bir şekilde bilgi almasını sağlayabilmek için corona virüsü tablosu oluşturulduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan tabloda corona virüs vaka sayısı, hayatını kaybedenlerin sayısı, iyileşenlerin sayısı gün gün grafik şeklinde yer alıyor. Corona virüsü tablosu her gün güncellenecek ve son dakika durum tüm vatandaşlara aktarılacak. İşte Sağlık Bakanlığı corona virüsü tablosu, gün gün ölü, vaka ve iyileşme sayısı grafiği...


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şeffaf bir sürecin yürütülmesi gerektiğini söyleyerek, yaşanan corona virüs salgını sürecini daha detaylı aktarabilmek için bir corona virüsü tablosu oluşturulduğunu ifade etti ve yeni uygulamadan bahsetti.

"Bundan sonraki dönemde düzenli bir şekilde ekranda gördüğünüz şekliyle hem toplam hasta sayısını, test sayısını, kaybettiğimiz vaka sayısını, yoğun bakımda olan hasta sayısını, entübe yani solunum cihazına bağlı olan hasta sayısını ve iyileşen hasta sayısını dijital ortamda her gün güncellenerek kamuoyu ile paylaşmış olacağız." diye konuştu.

Koca, ekrandan dün itibarıyla belirlenen rakamların yer aldığı tabloyu göstererek, "Grafik şeklinde vaka sayısını görüyorsunuz. Aşağıda ise kaybettiğimiz vakaları. İkinci bir tablodada da günlük olan değişimi yine test sayısı, vaka sayısı ve kaybettiğimiz vaka sayısını dijital ortamda göstereceğimiz ve güncel olarak her gün kamuoyu ile paylaşacağımız tabloyu da buradan söylemek istiyorum." dedi.

Bazı hastaların sağlık durumuyla ilgili bilgi paylaşan Koca, şunları anlattı:

"Bir hastamız 65 yaşında, 8 gün yoğun bakımda kalan bir hastamızdı. O hastamız dün itibarıyla taburcu oldu. Yine bir hastamız erkek, 60 yaşında. O da bugün itibarıyla taburcu olmuş oldu. Yoğun bakım şartlarında 7 gün kadar kalıp sonra taburcu ettiğimiz bir hasta olduğunu, yani bu arada yoğun bakım şartlarında olan hastaların da iyileşme durumlarını söylemiş oluyorum, yaşları 60'ın üzerinde olmasına rağmen.

O nedenle erken dönemde müdehalenin yapılmasının önemli olduğunu ve bulaşıcılığın, temasın minimalize edilmesi gerektiğini, herkesin özellikle evine ve hatta odasına kendisini izole ederek bir dönem için bunu sağlamasının son derece önemli olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum."