Sağlık Bakanı Demircan: 18 bin sağlık personeli alınacak!

AA |  11 Mayıs 2018 Cuma - 20:55 | Son Güncelleme : 11 05 2018 - 23:22

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı." dedi


Demircan, Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara'daki bir otelde  düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanın yer yüzünün en değerli varlığı  olduğunu dile getirerek, ona hizmet etmenin, onun ızdırabını dindirmenin en  değerli iş olduğunu söyledi.
 
Sağlık hizmetinin değerli bir hizmet olduğunun altını çizen Demircan,  bu hizmetin sadece bilgi, tecrübe, emek, fedakarlık ve sanat üzerine olduğunu  belirtti.
 
Sağlık çalışanlarının, Türkiye'yi tehdit eden teröre karşı mücadele  veren Mehmetçik'in yanında olduğunu anımsatan Demircan, "Orada hizmet vermek  büyük bir fedakarlıktır. Bunu yerine getiren sağlıkçıdır, bizim sağlık  ordumuzdur. Doktorumuz, hemşiremiz, ebemiz, sağlık çalışanımız, eczacımızla biz  kocaman bir sağlık ordusuyuz." diye konuştu.
 
Türkiye'nin son 16 yıldır sağlık alanında çok önemli mesafeler kat  ettiğine vurgu yapan Demircan, şöyle devam etti:
 
"Türkiye, 2002'den sonra her alanda olduğu gibi sağlıkta da özellikle  çok önemli mesafeler kat edildi. Biz bunları elbette ki ülkenin kaynaklarını  geliştirerek, o kaynakları değerlendirerek yaptık. Sadece mekanlar, hastaneler,  maddi kaynaklar, mali kaynaklar değil en büyük kaynağımız; insan kaynağımız,  yetişmiş sağlık personelimizdir. Bu personel, büyük bir fedakarlık, gayretle hem  sağlık alanındaki eğitim seviyesini yukarıya çekti hem de sağlık alanındaki  hizmetleri büyük bir fedakarlıkla da kaliteyi yükseltti."
 
Bakan Demircan, gelişmişlik düzeyi Türkiye'den çok daha üstte olan  ülkelerin sağlık hizmetleri noktasında, çok daha fazla sağlık personeliyle  Türkiye'nin başardığı neticeyi elde edemediklerini belirtti.
 
"Maliye Bakanlığından izni çıktı"
 
Türk insanının sağlık alanında büyük bir fedakarlık verdiğini ifade  eden Demircan, Türkiye'nin sağlıkta elde ettiği standardı, artık sağlık alt  yapısını yenileme noktasında tamamladığını söyledi.
 
Bakan Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için mesafe alıyoruz. Bu sene,  geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete  geçtik. 27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini  aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde  ÖSYM'nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18  bin sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden  çok da geciktirmeden 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki  personel açığını bu sene bir nebze, gelecek sene inşallah daha güçlü gidererek bu  açığı tamamlayacağız."
 
Pratisyen hekime mecburi hizmet kalkacak
 
Hekim ihtiyacını, pratisyen hekim noktasında karşılamak düzeyine hızla  yaklaştıklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti:
 
"Yaptığımız hesaplara göre, 2023'ten itibaren pratisyen hekim  arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık açık kapanmış oluyor.  Kadrolar ilan edilecek, hekim arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü  şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere zorunlu hizmet koyuyoruz.  Uzman hekim açığımız da 2030'lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış  olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz zaman gerektiriyor."
 
Türkiye'nin sağlık eğitim kapasitesinin yükseldiğine de işaret eden  Demircan, "Şu anda biz yılda 12-13 bin hekim mezun verecek düzeye geldik. Bu,  artık ihtiyacımızın üstünde bir rakama doğru bizi getiriyor. Biz bu kapasiteyi  yurt dışına açmayı düşünüyoruz. Yurt dışından Türkiye'de tıp eğitimi için  gelişler başlamıştı, bu sayı giderek artacak." dedi.