Sağcı grup Almanya Adalet Bakanlığı'nı işgal etmek istedi

AA |  19 Mayıs 2017 Cuma - 20:09 | Son Güncelleme : 19 05 2017 - 20:09

Almanya'nın başkenti Berlin'de "Identitaere Bewegung" adlı aşırı sağcı grup, Adalet Bakanlığı önünde izinsiz toplanarak Bakan Heiko Maas’ı protesto etti.


 
Berlin polisinin açıklamasında, Bakanlık önünde izinsiz toplanan 50'ye  yakın kişinin Adalet Bakanlığı binasına girmek istediği, bunun engellendiği ve  durumun kontrol altına alındığı ifade edildi.
 
Göstericilerin kiralık kamyonetle Bakanlığın  önüne geldikleri ve  kamyonetten çıkardıkları merdivenle binaya tırmanmaya çalıştıkları kaydedildi. Gösteride maytap yakıldığı ve bir kişinin toplanma yasasına  muhalefetten gözaltına alındığı belirtildi.
 
Geçen yıl ağustos ayında kent merkezindeki tarihi Brandenburg  Kapısı’nın üzerine tırmanan Identitaere Bewegung grubunun üyeleri, Almanya’nın iç  istihbarat servisi Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) tarafından izleniyor.
 
4 öğrenci şüpheli
 
Öte yandan Süddeutsche Zeitung'un haberinde  Askeri İstihbarat  Teşkilatı’nın (MAD), Münih Silahlı Kuvvetler Üniversitesi’nde eğitim gören 4  öğrenciyi, "Identitaere Bewegung" grubuyla bağlantılı oldukları şüphesiyle  incelediği ifade edildi.
Alman Haber Ajansı'nın haberinde ise Irkçı saldırı planladığı  şüphesiyle tutuklu bulunan üsteğmen Franco A. ve asker Maximilian T’nin, bu  öğrencilerden biriyle telefon ve internet üzerindeki sosyal ağlar yoluyla temasta  olabileceği belirtildi.
 
Haberde, bu öğrencinin silah ve mühimmatın çalındığı tespit edilen  Munster kışlasında kaldığı bilgisine de yer verildi.
 
  
 

ETİKETLER

almanya protesto berlin