Sabancı suikastında yeni gelişme

AA |  29 Mart 2017 Çarşamba - 11:57 | Son Güncelleme : 29 03 2017 - 12:32

Sabancı suikastı davasında savcı, sanık İsmail Akkol hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.


Sabancı suikastı davasında esas hakkındaki mütalaasını  açıklayan cumhuriyet savcısı, tutuklu sanık İsmail Akkol'un, "Türkiye Cumhuriyeti  Teşkilatı Esasiye Kanununun tamamını veya bir kısmını tağyir ve tebdil veya  ilgaya ve bu kanun ile teşekkül etmiş olan Büyük Millet Meclisini iskata veya  vazifesini yapmaktan men'e cebren teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 
 
İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Akkol  ile tarafların avukatları katıldı.
 
Duruşmada, davaya ilişkin mütalaasının hazır olduğunu açıklayan  cumhuriyet savcısı, mütalaasını mahkemeye sundu.
 
Mütalaada, sanık Akkol hakkında 765 sayılı eski Türk Ceza Kanununun  146. maddesi gereğince ''Türkiye Cumhuriyeti Teşkilatı Esasiye Kanununun tamamını  veya bir kısmını tağyir ve tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül etmiş olan  Büyük Millet Meclisini iskata veya vazifesini yapmaktan men'e cebren teşebbüs  etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.
 
Davanın geçmişi
 
Levent'teki Sabancı Center'da 9 Ocak 1996'daki suikasta ilişkin  dönemin İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığınca 28  Mart 1997'de hazırlanan 19 sayfalık iddianamede 11 sanığın ismi yer almıştı.
 
Suçun işlendiği dönem tutuklu bulunan ve DHKP/C terör örgütünün üst  düzey yöneticisi olduğu iddia edilen sanıklardan Ercan Kartal, 15 Şubat 1999'da  tutuklu bulunduğu Afyon Kapalı Cezaevi'nde öldürülen Mustafa Duyar ile firari  sanıklar Fehriye Erdal ve İsmail Akkol hakkında, "Anayasal düzeni silah zoruyla  değiştirmeye teşebbüs etme" suçundan idam cezası istemiyle dava açılmıştı. İdam  cezası, yasada yapılan değişiklikle "ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına  dönüştürülmüştü.
 
İddianamede diğer sanıklar Fatma Erdem, Metin Narin, Ejder Güngör,  Mehmet Gökmen, Ferhan Taş, Melek Akkaya ve Nazlı Güngör'ün ise "silahlı örgüte  yardım etmek" suçundan 3 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep  edilmişti.
 
Dosyalar ayrıldı
 
Davaya bakan İstanbul 1 No'lu DGM, 15 Mart 2001'de verdiği kararda,  yakalanamayan firari sanıklar İsmail Akkol ve Fehriye Erdal'ın dosyasını  ayırmıştı. Mahkeme, sanık Ercan Kartal hakkındaki dosyayı, İstanbul 14. Ağır Ceza  Mahkemesinde devam eden "eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e suikast" davasıyla  birleştirmiş, Kartal'ın bu davalardan aldığı "ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezası" ise Yargıtay tarafından onanmıştı.
 
Mahkeme, 15 Şubat 1999'da öldürülen sanık Mustafa Duyar'ın dosyasını  kaldırıp, sanıklar Fatma Erdem, Metin Narin, Ejder Güngör, Mehmet Gökmen, Ferhan  Taş, Melek Akkaya, Nazlı Güngör ve Murtaza Deveci hakkındaki kamu davasının kesin  hükme bağlanmasını ertelemişti. Firari sanık İsmail Akkol, 2014'te Yunanistan'da  yakalanmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. Türkiye'ye iade edilmesine ilişkin  talep Yunan mahkemesince reddedilen Akkol hakkında, İstanbul 18. Ağır Ceza  Mahkemesi tarafından kırmızı bülten çıkarılması talepli iade talepnamesi  hazırlanmıştı. Türkiye'ye giriş yaparken yakalanan İsmail Akkol, 4 Şubat 2016'da  tutuklanmıştı. Davanın diğer sanığı Fehriye Erdal ise hala firari durumda  bulunuyor.