Rüzgar türbininden elektrik ürettiler

AA |  16 Mayıs 2019 Perşembe - 15:56 | Son Güncelleme : 16 05 2019 - 15:56

Şırnak'ın İdil ilçesinin Oyalı köyündeki öğrenciler, elektrik kesintisine karşı rüzgar türbininden elektrik üretti.


  İdil'e 26 kilometre uzaklıktaki Oyalı köyündeki Mevlana Ortaokulu'nda  okuyan 13 öğrenci sıkça yaşanan elektrik kesintisine çözüm bulmak amacıyla proje  geliştirdi.
 
 
Öğrencilerin projeyi sundukları matematik öğretmeni Hacı Bayram  Ünalan'ın desteğiyle okulda atıl durumdaki bilgisayar, güç kaynağı, boru,  enjektör gibi malzemeler kullanılarak rüzgar türbini hazırlandı.
 
TÜBİTAK'ın da sunduğu finans desteğiyle hazırlanan ve okulun bahçesine  kurulan rüzgar türbini ile bir saatte 4 tasarruf ampulünü aydınlatacak 250 volt  enerji sağlandı.
 
Ayrıca depreme dayanıklı evin yanı sıra elektrik ve sıvı basıncı ile  çalışan kepçe projesi de hazırlayan öğrencilerin amacı ilerde mühendis olmak.
 
  
"150 volt gücündeki elektronik cihazları çalıştırıyor"
 
Ünalan, yaptığı açıklamada, görevinin yanı sıra öğrencilerin elektrik  üretimi ile ilgili projelerine de destek sunduğunu söyledi.
 
Köyde sık sık elektrik kesintisi yaşandığını, bu amaçla bu projenin  hazırlandığını dile getiren Ünalan, cesaretle proje hazırlayan öğrencileri tebrik  etti.
 
Ünalan, "Rüzgar türbini projesinde okulumuzda çalışmayan yazıcılar,  plastik borular, hurdalardan yararlandık. Güzel bir proje ortaya koyduk.  Ürettiğimiz elektrik 4 tasarruf ampulünü başarılı şekilde aydınlatıyor, 2 dizüstü  bilgisayarını, 150 volt gücündeki elektronik cihazları çalıştırıyor." dedi.
 
Her evin çatısına bir rüzgar türbini kurarak elektrik ihtiyacını ucuz  bir maliyetle çözmeyi amaçladıklarını anlatan Ünalan, öğrencilerin ayrıca depreme  dayanaklı ev ile elektrik ve sıvı basıncı ile çalışan kepçe projesi de  hazırladıklarını aktardı.
 
Ünalan, "Depreme dayanıklı ev projemizde can ve mal kayıplarını  azaltmayı amaçladık. Ülkemizde çok yaygın kullanılan bir teknoloji değil. Bunu  çocuklarımıza şimdiden aşılayarak geleceğin inşaat mühendislerini, mimarlarını  yetiştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.
 
Okul Müdürü Cihangir Gögerçin, öğrencilerin hayata geçirdikleri  projeden gurur duyduklarını belirtti.
 
21. yüzyılın en büyük ihtiyacının teknik ve kalifiye eleman olduğunu  aktaran Gögerçin, öğrencilerin hazırladığı 3 projenin 4006 TÜBİTAK tarafından  desteklendiğini kaydetti. 
 
Bölgenin sorunlarından biri olan elektrik sorununu az maliyetle  çözmeyi hedeflediklerini anlatan Gökerçin, "Bu projenin yanında rüzgar gülünden  elde edilen enerjiyi kullanarak deprem evini de inşa ettiler. En az can kaybı ve  maddi hasarla depremden çıkış yolunu tasarladılar. Bir de elektrikle kepçe  tasarımları var. Öğrencilerimiz ileriye yönelik bizi umutlandırıyor." ifadelerini  kullandı.
 
 "Mühendis olmak istiyorum"
 
Öğrencilerden Beşir Demir atık malzemelerden 3 proje uyguladıklarını,  öğretmenleri sayesinde güzel çalışmalara imza attıklarını söyledi. Köyün elektrik  sorununu çözmek için bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini anlatan Demir, "İnşallah  köyün elektrik sorununu çözeceğiz. İlerde mühendis olmak istiyorum." şeklinde  konuştu.
 
Medine Ay da, farklı projeleri hayata geçirdiklerini, bunda emeği  geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.
 

ETİKETLER