Rüzgar esse nezle olan Türkiye yok!

31 Ağustos 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 31 08 2018 - 2:30

Başkan Erdoğan Beştepe’deki 30 Ağustos resepsiyonunda böyle dedi, ekledi: Bugün 20 kat büyük operasyonlara maruz kalıyoruz ama ekonomik bir çöküş yaşamıyoruz...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bundan çeyrek asır önce Türkiye’yi 3-5 milyar dolarlık operasyonlarla ekonomik olarak çok derin krizlere sokabiliyorlardı. Bugün bu rakamın 10-20 katı büyüklüğünde operasyonlara maruz kalıyor, yine de beklendiği gibi ekonomik çöküş yaşamıyoruz ve Allah’ın izniyle de yaşamayacağız” dedi. 
 
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonundaki konuşmasına, konukları selamlayarak  başladı. Resepsiyona teşrif edenlere teşekkürlerini ileten Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı.
 
Ağustos zaferler ayı
 
“Bizlere bu zaferi kazandıran Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Gazi Meclisimizin tüm üyelerini, kahraman ordumuzun tüm askerlerini rahmetle yad ediyorum” diyen Erdoğan, terörle mücadele ve 15 Temmuz’da verilen şehitleri şükranla yad ederek, Allah’tan rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet diledi. Türk tarihinde ağustosun “zaferler ayı” olarak ayrı bir yere sahip  olduğunu belirten Erdoğan, 1071 Malazgirt, 1473 Otlukbeli, 1514 Çaldıran, 1516  Mercidabık, 1521 Belgrad, 1526 Mohaç, 1571 Kıbrıs ve daha nice zaferlerin hep  ağustos ayında kazanıldığını hatırlattı. Kurtuluş Savaşı’nda da 1921 Sakarya ve 1922 Dumlupınar zaferlerinin  yine ağustos ayında olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:
 
Er meydanında kazanırız
 
Tabii Sevr Antlaşması’nın da bu ayda imzalandığını unutmuyoruz. Milletimizin zaferler ayında bize ölüm fermanımızı dayatmaya çalışanlara cevabımızı, yine aynı ay içinde vermiş olmamızı da önemli bir mesaj olarak görüyorum. Hiçbir zafer, ter ve kan kokusu olmadan kazanılmaz. Biz, zaferlerini  masa başında değil, er meydanında kazanmakla maruf bir milletiz. Bunun için de  bugün her fırsatta sahada var olmamız gerektiğini, sahada güçlü olmamız  ve başarmamız gerektiğini söylüyoruz.
 
Ekonomide kazan kazan anlayışı
 
Erdoğan, ekonomide “kazan kazan” anlayışıyla hem Türkiye’yi hem de iş yapılan muhatapları kollayan adil ilişki düzeni kurmaya çalıştıklarını belirterek, her alanda sahada olduklarını vurguladı. Türkiye güçlendikçe karşı karşıya kalınan sorunların ve uğranılan saldırıların çapının da büyüdüğüne işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:
 
Bundan çeyrek asır önce Türkiye’yi 3-5 milyar dolarlık operasyonlarla  ekonomik olarak çok derin krizlere sokabiliyorlardı. Bugün bu rakamın 10-20 katı büyüklüğünde operasyonlara maruz kalıyor, yine de beklendiği gibi ekonomik çöküş  yaşamıyoruz ve Allah’ın izniyle de yaşamayacağız. Eskiden siyasi ve diplomatik  olarak kolayca köşeye sıkıştırılabilen, Avrupa’da, Amerika’da rüzgar esse nezle  olan bir Türkiye vardı. Bugün neredeyse her gün aleyhinde açıklamalar yapılmasına  rağmen, malum kredi derecelendirme kuruluşlarının o sanal verdikleri notlarla  bize provokatif dereceler ilan etmelerine rağmen, biz kendi yolunda kararlılıkla  ilerleyen bir Türkiye’de yaşıyoruz. Ülke ve millet olarak gösterdiğimiz bu onurlu duruşun bedelini bize ödetmeye çalışanların olduğunu biliyoruz.
 
34 yıllık tezgahı bozma yolunda adım atıyoruz
 
Erdoğan resepsiyonunda Esad’ı uyardı, “İdlib yeni bir Halep olmasın” dedi, ekledi: Afrin’de PYD/YPG’nin oyununu bozduk. Kandil’i güvenli hale getirerek 34 yıllık başka tezgahı daha bozma adımları atıyoruz
 
ERDOĞAN, “Suriye sınırlarımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yıktık” dedi, Şam yönetimine İdlib uyarısı yaptı: Cerablus, El-Bab hattında DEAŞ’ın, Afrin’de PYD/YPG’nin başını ezerek bu oyunu bozduk. Aynı şekilde Irak’ta 1984 yılından beri kesintisiz sorun kaynağı olan  sınırımızın Kandil istikametini güvenli hale getirmeye başlayarak 34 yıllık bir başka tezgahı daha bozma yolunda adımlar atıyoruz. Kuzey Irak’taki Sincar’ın yeni bir Kandil haline dönüşmemesi konusundaki kararlılığı her fırsatta ifade ettik. Suriye’de Münbiç’i Amerikalılarla görüşerek teröristlerden arındırmanın yollarını arıyoruz. İdlib’de yeni bir Halep faciası yaşanmaması için Ruslar ve İranlılarla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Fırat’ın doğusundaki terör bölgelerini birer birer ortadan kaldırmaya yönelik hazırlıklarımız kesintisiz sürüyor. 
 
Kıbrıs’tan Ege’ye kadar Türkiye’nin çıkarlarını ilgilendiren tüm sorun alanlarında aktif politika izleyerek sahadaki varlığı güçlendirdiklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
Yardımda birinciyiz
 
Sahada yer almayı sadece askeri faaliyetlerle sınırlı görmüyoruz. Ülkemizin adını diğer alanlarda da en üst sıralara çıkartacak çalışmalar  içindeyiz. Bugün Türkiye, kalkınma yardımlarında dünyada altıncı, insani yardımlarda birinci sırada yer alan bir ülkedir. Üstelik biz, diğer ülkelerden  farklı olarak bir eliyle verip diğeriyle alan yardım anlayışlarına asla itibar etmiyoruz. Bizim için insanların gönüllerine girmek, maddi zenginlik kaynaklarına girmekten çok daha önemlidir. Yardım faaliyetlerimizi de bu yaklaşımla  yürütüyoruz.
 
NOTLAR
 
Havuzlu Bahçede  2 bin davetli...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkomutan sıfatıyla Beştepe’de Havuzlu Bahçe’de verdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü resepsiyonuna yaklaşık 2 bin davetli katıldı. Kısa film gösterimi ile Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu. Ardından Malazgirt Zaferi’ne özel film izletildi. Programın sunuculuğunu ise Diriliş Ertuğrul dizisiyle tanınan oyuncu Engin Altan Düzyatan yaptı. 
 
 
Başkan Erdoğan resepsiyonda Demirören Medya Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve gazetecilerle bir süre sohbet etti.

ETİKETLER