Rüya Tabiri Nasıl Yorumlanır? Rüya tabirleri gerçeği yansıtır mı?

05 Şubat 2015 Perşembe - 16:30 | Son Güncelleme : 05 02 2015 - 16:30

Günlük rutin yaşantımızın 6-8 saatlik bir kısmını dinlenmek üzere ayırmaktayız. Bu süreçte en iyi dinlenme yolu olan uykuyu seçmekteyiz. Bilindiği gibi uyku hem zihinsel hem de bedensel olarak insan vücudunu dinlendiren rahatlatan bir aktivitedir.


Uyuduğumuz zaman ise dünyadan kısa süreliğine uzaklaşır ve rüya görürüz. Gördüğümüz bu rüyaların bir kısmı bilinçaltı etkisinde gelişen rüyalar, bir kısmı ise gelecekten ya da geçmişten izler taşıdığına inanılan haber verici rüyalar olabilmektedir.
 
Rüya Tabirleri İçin Tıklayınız!

Günlük yaşantımızın etkisinde gelişen rüyalar genellikle tabir edilmesine gerek duyulmayan rüyalardır. Çünkü bu tür rüyalar bilinçaltı ile ilgili olup, kişilerin kaygıları, korkuları veya hayal ve beklentilerini yansıtan rüyalardır. Örneğin gün içinde bir arkadaşınız ile tartıştığınızda gece rüyanızda arkadaşınızla tartıştığınızı ya da tam tersi çok iyi anlaştığınızı görebilirisiniz. Ya da bir sınavınız için çok çalışıp uyuduğunuzda sınav ile ilgili olumlu, olumsuz veya karışık rüyalar görebilirsiniz. Daha önce değinildiği gibi bu tür rüyalar bilinçaltı rüyalarıdır ve genellikle tabir edilmesine gerek yoktur.
Diğer tür haber verici rüyalar ise, işin ehli olan temiz kalpli insanlar tarafından yorumlanmalıdır. Çünkü halk arasında ‘rüyanı nasıl yorumlarsan öyle çıkar, o halde daima iyi yorumla’ gibi bir söylem vardır. Buradan yola çıkarak, bilinçaltı rüyaları dışında gelişen rüyaları yorumlarken çok hassas ve titiz davranılmalıdır.
Uzmanlara göre rüyalar farklı kategorilere ayrılmaktadır. Birincisi daha önce bahsettiğimiz, zihni sürekli bir şeyle ilgilenen ya da yorgun kimselerin rüyasıdır ve bu tür rüyalar yorumlanmaz. Çünkü bu durum sadece bir olayın etkisinde kalmaktır.
İkinci tür rüyalar, kabus ya da karabasan denilen rüyadır. Bu rüyalar iyi başlayıp sonunda kabusa dönüşerek sonlanır. Bu tür rüyalar yorumlanmaz ve yorumlarını sinir doktorları ve psikanalistler yapmalıdır. Bu tür korkunç rüyalar genellikle sinir, stres veya depresyon etkisiyle geliştiğinden, sürekli görülmesi halinde bir uzmana gidilmesinde fayda vardır.
Üçüncü tür rüyalar görüldüğü gibi çıkan rüyalardır. Böyle rüyalar görürler. Örneğin rüyasında eski bir arkadaşını gören bu tür insanlar gerçekten de rüyalarını gördükten çok kısa zaman sonra eski arkadaşları ile karşılaşırlar. Bu nedenle bu tür rüyalar gerçek rüyalardır ve görüldüğünde dikkatli yorumlanmalıdır.
Dördüncü tür rüyalar ise en çok karşılaşılan rüyalardır. Burada uyuyan kişi rüyasında çeşitli olaylar görür ve uyandığında bunlardan sadece bazılarını hatırlar. İşte bundan dolayı bu tür rüyalar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen olay ise bu tür rüyalar için daha çok gereklidir.
Bunların dışında, her gün tekrarlayan hep aynı şekilde görülen rüyalar da vardır. Bu tür rüyalar için de yorumlama yapılmaz ve eğer bu rüyalar rahatsızlık verecek boyutlarda ise bir uzmana gidilmesinde fayda vardır.