Rusya’yı suçlayan İngiltere isim verdi

05 Eylül 2018 Çarşamba - 13:50 | Son Güncelleme : 05 09 2018 - 13:50

Ajan Skripal ve kızının zehirlenmesiyle ilgili olarak Rusya’yı suçlayan İngiltere Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov hakkında yeterli kanıt olduğu belirtti ve haklarında yakalama emri çıkarıldı.


Eski ajan Skripal ile kızı Yuliya, 4 Mart'ta Londra'nın Salisbury semtindeki bir alışveriş merkezindeki bankta bilinçlerini kaybetmiş halde bulunmuş, İngiliz uzmanların olay mahallindeki incelemesinde Skripal ile kızının Rusya yapımı askeri düzeydeki sinir gazı Noviçok'a maruz kaldığı öne sürülmüştü.
 
İngiltere Polisi’nin yaptığı açıklamada, 2 Mart’ta Moskova’dan Londra’ya gelen iki adamın, 4 Mart’ta ülkelerine döndükleri belirtildi. İki erkeğin kaldığı otel odasında da Novichok izlerine rastlandığı ifade edildi. Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov hakkında yakalama emri çıkarıldı.
 
Rusya'dan açıklama
 
İngiltere'nin zehirleme olayıyla ilgili isim vermesinin ardından Rusya'dan jet yanıt geldi. Reuters'ın haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Skripal zehirlenmesi ile ilgili verilen isimler bizim için hiçbir şey ifade etmiyor" dedi.