Rusya'dan Orta Doğu'da yeni savaş uyarısı

AA |  20 Haziran 2019 Perşembe - 13:47 | Son Güncelleme : 20 06 2019 - 13:47

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, "ABD, İran ile ilgili durumu bilinçli olarak kötüleştiriyor. Bölgede yeni bir çatışma yaşanabilir. Bu kesinlikle kabul edilemez" dedi.


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin  Orta Doğu'ya Patriot bataryaları, insansız hava araçları ve uçaklar göndermesi  yönündeki kararına ilişkin, "ABD, İran ile ilgili durumu bilinçli olarak  kötüleştiriyor." dedi. 
 
Ryabkov, Rusya'nın Soçi kentinde, ABD'nin Orta Doğu'daki artan askeri  faaliyetlerini, gazetecilere değerlendirdi.
 
ABD'nin, İran'a baskı kurmaya devam ettiğine dikkati çeken Ryabkov,  "ABD, İran ile ilgili durumu bilinçli olarak kötüleştiriyor." dedi.
 
Ryabkov, ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması ve istikrara  kavuşturulması için siyasi ve diplomatik araçlara başvurulması gerektiğini  vurgulayarak, "Aksi halde, bölgede yeni bir çatışma yaşanabilir. Bu kesinlikle  kabul edilemez." ifadelerini kullandı.
 
Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de Rusya'nın Ufa  şehrinde Uluslararası Siber Güvenlik Konferansı sonrası gazetecilere yaptığı  açıklamada, İran’ın, konferansta, yaptırımlara karşı mücadele ile ilgili kalıcı  bir uluslararası mekanizmanın oluşturması önerisi getirdiğini ve Rusya'nın bu  öneriyi desteklediğini belirtti.
 
ABD Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Direktörü Koramiral Michael Gilday,  daha önce, İran’a karşı bölgeye sevk edilecek ek askeri unsurun, keşif amaçlı  insanlı ve insansız hava araçları, 4 Patriot bataryasından oluşan bir Patriot  taburu, kuvvet koruma önlemlerini geliştirmek üzere bir mühendis birliği ve bir  savaş uçağı filosundan oluştuğunu açıklamıştı.