Rusya'dan domates açıklaması

AA |  14 Eylül 2017 Perşembe - 19:39 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 19:39

Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Yardımcısı Evgeniy Gromiko, Türkiye'den domates ithalatına ilişkin,"Kısıtlamaların kaldırılması kararı hükümet ve bakanlar kurulu kararı. Ama Rusya Tarım Bakanlığı olarak, bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair görüşümüzü, dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz" dedi.


 
Gromiko, Antalya'da bir otelde gerçekleştirilen, Türkiye-Rusya Tarım  Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı'nın ardından Antalya Ticaret Borsası (ATB)  tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle ANFAŞ Antalya  Fuar Merkezinde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı'nı (YÖREX) ziyaret etti.
 
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır tarafından karşılanan ve sıkma  portakal suyu ile turunç reçeli ikram edilen Gromiko, yöresel ürünlerin yer  aldığı stantları gezdi.
 
Gazetecilerin, Rusya'nın Türkiye'den ne zaman domates ithal etmeye  başlayacağına ilişkin sorusu üzerine Gromiko, "Bugün önemli görüşmeler yaptık,  hangi istikamette çalışmalar yapmamız gerektiğini gerek Rus gerek Türk tarafı  olarak biliyoruz. Engelleri aşmak için ne tür çalışma yapmamız gerektiği  konusunda verimli bir toplantı düzenledik. Kısıtlamaların kaldırılması kararı  hükümet ve bakanlar kurulu kararı. Ama Rusya Tarım Bakanlığı olarak, bunların  kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair görüşümüzü,  dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz." diye konuştu.
 
"Rusya'ya 3 milyar liralık sera yatırımı yapıldı"
 
Rusya'daki sera yatırımlarına da değinen Gromiko, son on yıl içinde bu  alanda 3 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını ifade etti.
 
Ülkede iklim koşulları nedeniyle seracılığın maliyetli olduğunu dile  getiren Gromiko, şunları kaydetti:
 
"Olabildiğince kendi üreticimizi de korumak için gayret gösteriyoruz.  Rusya bir milyar dolar civarında yurt dışından meyve sebze ithalatı  gerçekleştiriyor. Biz Türk partnerlerimizle iş birliğine hazırız. Burada temel  konu gıda güvenliğinin temin edilmesi, yani üretiminden tüketiciye ulaşana kadar  bu tedarik zincirinde ürünlerin sağlıklı olduğunun takip edilebilmesi önem  taşıyor."
 
Rusya'da üretimin, domates ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı  yönündeki soruya Gromiko, "Biz domates ithal ediyoruz. 100 bin ton civarında iç  üretim eklemiş olduk, mevcut üretime. İthalatımız devam edecek. Rusya'da 460 bin  ton ithalatımız var, kendi üretimimiz dışında." yanıtını verdi.
 
Gromiko, Fas, Azerbaycan ve Çin başta olmak üzere farklı ülkelerden  domates ithal ettiklerini de belirtti.