Rusya'dan ABD'nin Açık Semalar Anlaşması açıklamalarına tepki

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 22:20 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 22:20

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceğine dair resmi açıklama beklediklerini belirterek, "ABD'nin anlaşmadan çekileceğine dair resmi bir tebligat veya açıklama Rusya tarafına ulaşmadı. Rusya, ABD'nin bu konudaki konumunu netleştirmesini bekliyor." dedi.


Zaharova, ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan, ABD'nin Rusya  sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceğine  dair açıklamasını Rus devlet kanalı Rossiya-24'e değerlendirdi.
 
ABD'nin anlaşmadan çekildiğine dair Rusya tarafına ulaşan resmi bir  açıklama olmadığını vurgulayan Mariya Zaharova, "ABD'nin anlaşmadan çekileceğine  dair diplomatik kanallar üzerinden resmi bir tebligat veya açıklama Rusya  tarafına ulaşmadı. Rusya, kendi yaklaşımını oluşturmak için ABD'nin bu konudaki  konumunu netleştirmesini bekliyor." diye konuştu.
 
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko da Rus haber ajansı  TASS'a yaptığı açıklamada, "Avrupa özellikle ABD yönetiminin Orta Menzilli  Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesiyle zayıflamıştı. ABD’nin bu  anlaşmadan çekilmesi, Avrupa'nın istikrarına ve askeri güvenliğine yeni bir darbe  olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Departmanı Başkanı Vladimir  Yermakov ise ABD'nin anlaşmadan çekilmesi halinde "B planı"na sahip olduklarını  öne sürerek, "ABD, kendisini güvenilir bir ortak olarak konumlandırmayı uzun süre  önce bıraktı. Bu nedenle ileriye yönelik planlarımızı halihazırda ne tür  ortaklara sahip olduğumuzu değerlendirmek durumundayız." ifadelerini kullandı.
 
Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah  kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız  keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı (ASA) imzalayan 34 ülke  arasında yer alıyor. Anlaşmaya taraf ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.