Son dakika... Rusya: Ateşle oynuyor! Gerilim...

07 Aralık 2017 Perşembe - 14:13 | Son Güncelleme : 07 12 2017 - 16:13

Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilerek ABD Büyükelçiliği’ni oraya taşınmasına ilişkin açıklama yaptı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da kararın Orta Doğu'da gerilimi arttıracağını belirtti.


Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilerek ABD Büyükelçiliği’ni oraya taşınmasına ilişkin açıklamalarını “Ateşle oynamak” olarak değerlendirdi.
 
Slutskiy gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu adımın Orta Doğu’da zaten zor olan durumu daha da tırmandıracağı ve Filistin ile İsrail krizini tekrar patlatacağı ortada. Bu gerçek anlamda ateşle oynamaktır” dedi.
 
Slutskiy, Kudüs’ün statüsünün İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin şehrin doğu kısmını işgal ettiği 1967 yılından itibaren tartışmalı bir konu olduğunu söyledi ve ekledi, “BM İsrail bayrağı altında batı ve doğu kısımlarının birleştirilmesini kabul etmedi ve Tel Aviv’i başkent olarak kabul etti. ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması halinde Washington Filistinlilerin ve tüm uluslararası birliklerin fikirlerini görmezden geliyor demektir”
 
PESKOV: DURUMU ZORLAŞTIRIYOR
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etme kararının bölgedeki durumu daha da zorlaştırdığını söyledi.
 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peskov, Trump'ın kararının Orta Doğu'da çözüme katkı sağlamayacağını, aksine bölgedeki gerilimi tırmandırdığını ifade etti.
 
Peskov, "Trump'ın açıklamasının ardından bölgede gerilim yaşanması endişe veriyor. Bu kararın Ortadoğu'da çözüm için bir katkı sunmayacağını, aksine uluslararası toplumda bölünmeye yol açacağını düşünüyoruz" dedi.Peskov, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Trump'ın açıklamalarına herkesin katılmadığını biliyoruz. Konu Ramallah'ta da, Filistin halkının genelinde de yeterince sert bir tepkiye neden oldu. Bu nedenle endişelerimiz sürüyor."
 
‘NE YAPMALIYIZ?'
 
"Ne yapılması gerek?" diye soran Peskov "Sorun ne kadar zorlaşmış olursa olsun siyasi ve diplomatik yollardan çözüm yolu aramalıyız" ifadelerini kullandı.
 
Peskov, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirterek "İkilinin gündemindeki ana konu Trump'ın ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınacağı açıklamasının ardından Ortadoğu'daki durum olacak" dedi.
 
‘SURİYE'DEKİ OPERASYONLARIMIZA DAİR KARARI YALNIZ PUTİN ALABİLİR'
 
Peskov, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının yalnızca rusya ordusunun Başkomutanı Vladimir Putin'in kararıyla durdurulabileceğini söyledi.
 
Peskov gazetecilere "Bu yönde bir kararı yalnızca Vladimir Putin alabilir. Böyle bir karar aldığında da size bildiririz" dedi.