Rusya, ABD'nin YPG/PKK'ya desteğini eleştirdi

AA |  28 Kasım 2018 Çarşamba - 21:21 | Son Güncelleme : 28 11 2018 - 21:21

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentyev, ABD'nin Suriye'nin, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki kuzeydoğu kısmında süren askeri varlığını ve örgüte yardımlarını eleştirdi.


Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentyev, Astana'da ilk günü sona eren 11. garantörler toplantısının  sonunda basın mensuplarına açıklama yaptı.
 
Suriye'nin kuzeydoğusundaki ABD askeri varlığını eleştiren Lavrentyev,  şunları söyledi:
 
"Kürt silahlı birliklerine yardım etmek ve DEAŞ ile mücadele  bahanesiyle ABD ve uluslararası koalisyona dahil ülkelerin o bölgede askeri  varlık göstermesini anlayamıyoruz. Çünkü ABD, 1,5 yıl önce 'DEAŞ'a son vermemiz  için 6 ay lazım' demişti. Bunu bir yıla uzattı. Şimdi 'DEAŞ'a son vermeden  çıkmayız' diyorlar. Suriye-Irak sınırındaki küçük bölgede bin-bin 500 kadar  (DEAŞ'lı) terörist kaldı. Bunu şu an (YPG/PKK'nın) 60 bin civarındaki Kürt askeri  gücüyle kıyaslayabilirsiniz. ABD, Suriye'de varlığını sürdürebilmek için bunu  kullanıyor."
 
"Anayasa için opsiyonlarımız var"
 
Rus heyet başkanı toplantının ilk gününü de değerlendirerek, garantör  ülkeler olarak Anayasa Komitesi kurulması için Birleşmiş Milletler Suriye Özel  Temsilcisi Staffan de Mistura’ya, görevden ayrılmadan önce, sivil toplum  üyelerinden oluşacak 50 kişilik grup için destek verdiklerini söyledi.
 
"Olumlu çalışmalarımız var. Detaylarını açıklamayacağım çünkü  çalışmalarımız devam ediyor. Hem Şam yönetimini hem muhalefeti tatmin edecek  opsiyonlarımız var.” diyen Lavrentyev, alıkonulanların serbest bırakılması  konusuna da değindi.
 
"Gelecek takas 50-60 kişiyi kapsayabilir"
 
Geçen hafta sonu Astana anlaşmaları kapsamında Suriye’de   alıkonulanlardan 10’ar kişinin karşılıklı serbest bırakıldığı pilot projeye  ilişkin, “Çalışma grubundaki uzmanlarımız takas edilecek tutukluların sayısının  artması için çalışıyorlar. Somut sayıyı söylemek zor ama yakın zamanda  yapabileceğimiz esir takasının 50- 60 kişiyi kapsayacağını temenni ediyoruz.”  ifadesini kullandı.
 
Lavrentyev, mültecilerin geri dönüşünü önemsediklerini vurgulayarak,  mültecilerle ilgili uluslararası konferans düzenlemek için çalıştıklarını  belirtti.
 
İdlib’de 15 bin civarı El Nusra üyesi olduğunu savunan Lavrentyev,  “Ilımlı muhalefetin kendi gücüyle sorunu çözmesini temenni ediyoruz. Gerekirse  Rusya onları nötralize etmeye hazır.” dedi.
 
Halep'te kimyasal silah saldırısı düzenlendiği iddiasına da değinen  Lavretyev, "Bunun uluslararası örgütler tarafından ciddi bir şekilde  araştırılması gerekli." diye konuştu.
 
Lavrentyev, gelecek Astana toplantısının, ocak ayının sonunda  olabileceğini ifade etti.
 
Görüşmelerin gündemini İdlib’deki ateşkes, alıkonulanlar ve Anayasa  Komitesi konuları oluşturuyor.
 
Tüm tarafların bir araya geleceği ve sonuç bildirisinin okunacağı ana  oturumun Rixos President Astana Oteli'nde TSİ 08.00 civarında başlaması  bekleniyor.

ETİKETLER