Rusya, ABD'nin Suriye'den çekileceğinden şüpheli

AA |  08 Ekim 2019 Salı - 14:15 | Son Güncelleme : 08 10 2019 - 14:15

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: (Suriye'nin kuzeyinden) Oradan hangi birliklerin çekileceğini, sayılarının ne olduğunu, çekilip çekilmediklerini henüz bilmiyoruz."


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'nin kuzeyinden  ABD'nin askeri birliklerini çekip çekmeyeceğini bilmediklerini belirtti. 
 
Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinden ABD  askerlerinin çekilmesi konusunda Rusya'ya kimsenin bilgi vermediğini söyledi.
 
ABD askeri birliklerinin bölgeden çekileceğinden şüpheli olduklarını  belirten Peskov, "Oradan hangi birliklerin çekileceğini, sayılarının ne olduğunu,  çekilip çekilmediklerini henüz bilmiyoruz. Biliyorsunuz ki dünyanın farklı  bölgelerinden askerlerin çekildiğine yönelik doğrulanmamış açıklamalar yapıldı.  Bu yüzden bölgedeki gelişmeleri çok dikkatli şekilde takip ediyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
Ayrıca Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'nin  kuzeyindeki gelişmelere ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı  Donald Trump ile temas kurmadığını dile getirdi.
 
Trump'ın yeni silahlar üzerinde çalıştıklarına yönelik açıklamasını da  değerlendiren Peskov, "Rusya bu potansiyel silahlanma yarışına girmeyecek." diye  konuştu.