Rusya, ABD’nin Kovid-19 yardımını "samimi jest" olarak kabul etti

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 19:37 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 19:37

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Rusya’ya solunum cihazı göndermesini samimi jest olarak nitelendirdi.


Zaharova, haftalık basın toplantısında, ABD’nin yeni tip koronavirüsle  (Kovid-19) mücadele için Rusya’ya bağışladığı solunum cihazlarının teslimatına  ilişkin bilgi verdi.
 
ABD’den bugün özel bir uçakla getirilen 50 adetten oluşan ilk partinin  yanı sıra gelecek hafta bir parti solunum cihazı daha alınacağını belirten  Zaharova, bu cihazların uygun şekilde salgın durumu dikkate alınarak ihtiyaç  duyan Rus sağlık kurumlarına dağıtılacağını söyledi.
 
Rusya ve ABD’nin Kovid-19'la mücadelede çabalarını birleştirme  konularının en üst düzeyde görüşüldüğünü hatırlatan Zaharova, önce Rusya’nın New  York’a yardım taşıyan uçak gönderdiğini, şimdi de ABD’nin solunum cihazı  üretimini artırması nedeniyle Rusya’ya destek sağlama imkanı oluştuğunu belirtti.
 
Zaharova, "Her iki durum da karşılıksız yardım temelinde ve samimi  jesttir. Rus ve Amerikan tarafları tamamen ödeşmişlerdir." ifadesini kullandı.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin Kovid-19 ile mücadele  kapsamında Rusya'ya da destek verdiklerini belirterek, "ABD, Rusya halkına  Amerikan yapımı 200 solunum cihazı bağışlayacak." açıklaması yapmıştı.