Rusya: ABD askerleri Haseke'de halka ateş açtı

AA |  13 Şubat 2020 Perşembe - 0:12 | Son Güncelleme : 13 02 2020 - 0:28

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD askerlerinin Suriye'nin Haseke bölgesinde halka ateş açtığını savundu.


Savunma Bakanlığı Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Yöneticisi  Yuriy Borenkov, yaptığı açıklamada, Kamışlı kentinin yakınlarında Esed rejimine  ait bir kontrol noktasında ABD konvoyunun sabah saatlerinde durdurulduğunu  kaydetti.
 
ABD konvoyunun rotadan çıktığını ileri süren Borenkov, "ABD askerleri  ve yerli halk arasında çatışma yaşandı. Bir anda, Amerikan askerleri ateş açtı.  Bunun sonucunda 14 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti ve bir sivil de  yaralandı." ifadesini kullandı.
 
Borenkov, Rus askerlerinin çatışmayı durdurduğunu ve ABD konvoyunu  bulunduğu üsse çıkardığını ifade etti.
 
Sabah saatlerinde rejim yanlısı çok sayıda silahlı "Şebbiha",  Haseke-Kamışlı yolu üzerinde Hırbet Ammo köyünde Esed rejimine ait bir kontrol  noktasında ABD konvoyunun geçişine engel olmaya çalışmıştı.
 
Taraflar arasında yaşanan gerginliğin ardından bir milis, ABD'li  askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmişti.
 
Bunun üzerine Şebbihalar da havaya ateş açarak karşılık vermişti.
 
Olayın ardından ABD askerleri araçlarıyla Haseke kent merkezine  dönerken, sivil Şebbihalar da dağılmıştı.
 
ABD tarafından hava saldırısı
 
Olayın ardından Haseke'deki Tel Beyder üssünden havalanan ABD'ye ait 2  savaş uçağı, Hırbet Ammo bölgesinde rejim güçlerinin 2 askeri noktasına saldırı  düzenlemişti.
 
ABD askerlerinin devriye hattında, rejim ordusu ve İran destekli  yabancı terörist gruplara ait bazı askeri noktalarının olduğu biliniyor.
 
ABD güçleri, geçen hafta Haseke'de gerginliğin yaşandığı bölgeye yakın  2 yerde yeni üs ve askeri nokta kurma çalışmaları  başlatmıştı.
 

ETİKETLER

Rusya Haseke ABD Suriye