Rus savaş uçakları İdlib'i vurdu! Ölü ve yaralılar var

AA |  17 Kasım 2019 Pazar - 13:45 | Son Güncelleme : 17 11 2019 - 15:18

Suriye'de Beşşar Esed rejimine destek veren Rusya'nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yerleşimlere yönelik hava saldırılarında 9 sivil yaşamını yitirdi, 10'dan fazla sivil yaralandı.


Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları, İdlib  Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Serakib ilçesinde, Ureynibe,  Fattire, Bsakla ve Mellace köylerine hava saldırıları düzenledi.
 
İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden alınan bilgiye  göre, Rusya'nın sabah saatlerindeki saldırılarında, Serakib'de 4 ve Mellace  köyünde 5 toplam 9 sivil hayatını kaybetti, 10 sivil yaralandı.
 
Esed rejimi de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki  Keferenbil ilçesi, Kebbine ve Maarzite yerleşimlerine kara ve hava saldırısı  düzenlendi.
 
Sivil Savunma ekipleri, olay yerinde enkaz kaldırma çalışmalarını  sürdürüyor.
 
Geçen ay 75 sivil ölmüştü
 
Yerel sivil toplum kuruluşlarından "Suriye Müdahale  Koordinatörlüğü"nün verilerine göre, Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın, İdlib  Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik  saldırıları yüzünden bu ayın ilk yarısında yaklaşık 40 bin sivil yerinden  edildi.
 
Sivil Savunmanın raporuna göre, Esed rejimi, İran destekli yabancı  terörist gruplar ve Rusya'nın, İdlib'de geçen ay sivil yerleşimlere yaptığı  saldırılarda 13'ü çocuk 75 sivil hayatını kaybetmişti.
 
Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu  yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde, rejim ve Rusya'nın saldırılarında  1300'den fazla sivil öldü.
 
Saldırıların yoğun olduğu yerlerden, nispeten sakin yerlere ve  özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1  milyonu aştı.
 
  

ETİKETLER

rusya suriye idlib