• Haberler »
  • Dünya Haberleri »
  • Rus kamu şirketinin darbeci Hafter için bastığı 1 milyar dolarlık sahte Libya dinarı yakalandı

Rus kamu şirketinin darbeci Hafter için bastığı 1 milyar dolarlık sahte Libya dinarı yakalandı

AA |  30 Mayıs 2020 Cumartesi - 18:54 | Son Güncelleme : 30 05 2020 - 19:51

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir Rus kamu şirketince Libya'nın doğusundaki Halife Hafter'in güdümündeki sözde merkez bankası için basılan 1,1 milyar dolar değerindeki sahte Libya dinarına Malta makamlarının el koyduğunu açıkladı.


ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD, Malta  hükümetinin Rus kamu şirketi Goznak tarafından ülkenin doğusundaki gayrimeşru  paralel bir yapı tarafından sipariş edilen 1,1 milyar dolar değerindeki sahte  Libya dinarı banknotlarına el konulduğuna ilişkin 26 Mayıs'taki duyurusunu  memnuniyetle karşıladı." ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada "Trablus'taki hükümetin yönetimindeki Merkez Bankası'nın  ülkenin tek meşru merkez bankası" olduğu aktarıldı.
 
Rusya tarafından basılan sahte banknotların daha önce de ülkede  dolaşıma sokulmasının Libya'nın ekonomik zorluklarını artırdığına dikkat çekilen  açıklamada, ABD'nin "Birleşmiş Milletler ve uluslararası ortaklarıyla Libya'nın  egemenliğini ve istikrarını hedef alan yasa dışı eylemleri önlemedeki arzusunu  koruduğu" belirtildi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, bu olayın "bir kez daha Rusya'nın Libya'daki  istikrarı bozan ve kötü eylemlerine son vermesi gereğini gösterdiğinin" altını  çizdi.
 
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife  Hafter, ülkenin doğusunda sözde alternatif devlet kurumları oluşturma çabasına  girmişti. Bu kapsamda sözde bir merkez bankası kurduran Halife Hafter, bu sayede  borçlanmaya çalışmış ve Rusya'da bastırdığı yüklü miktarda sahte Libya dinarı  banknotunu dolaşıma sokarak ülkede enflasyona ve Libya dinarının yabancı para  birimleri karşısında değer kaybına yol açmıştı.
 
Rusya sahte banknotları "Libya ekonomisini desteklemek için"  göndermiş
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Libya’nın doğusundaki  gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’in güdümündeki sözde merkez bankası için  gönderilen sahte banknotların, "Libya ekonomisinin desteklenmesi için gerekli  olduğunu" iddia etti. 
 
ABD Dışişleri Bakanlığının Malta makamlarının Rus kamu şirketince  basılan 1,1 milyar dolar değerinde sahte Libya dinarı banknotları ele geçirdiğini  duyurması üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama ile sahte para  basılması savunuldu.
 
Libya Merkez Bankası ile Rus Goznak kamu şirketinin Libya dinarı  basması konusunda 2015’te anlaşma imzaladığı belirtilen açıklamada, bu anlaşmanın  da Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından onaylandığı kaydedildi.
 
Para basma konusunda gereken ön ödemenin alındığı aktarılan  açıklamada, Rus şirketinin sözleşme kapsamında bastığı Libya banknotlarını Tobruk  şehrinde bulunan merkez bankasına kargo ile gönderdiği ifade edildi.
 
Açıklamada, “Bu paralar Libya ekonomisinin istikrarlı işleyişinin  desteklenmesi için gerekli.” ifadeleri kullanıldı.
 
Hali hazırda Libya’da Başbakan Fayiz es-Serrac’ın kontrolünde bulunan  Trablus’ta bir merkez bankası da bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada,  Bingazi’de bulunan merkez bankasının başkanının ise Tobruk Temsilciler Meclisi  tarafından atandığı için uluslararası meşruiyete sahip olduğu iddia edildi.
 
Açıklamada, "Dolayısıyla, sahte olan Libya dinarları değil,  Amerika'nın açıklamalarıdır. Rusya, Libyalılar arasında geniş katılımlı diyalog  ve uluslararası toplumun Libya meselesi ile ilgili olarak aldığı kararlara sıkı  sıkıya bağlı kalınması çerçevesinde siyasi bir çözüme alternatifin olmadığını  sürekli olarak savundu.” ifadelerine yer verildi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD, Malta  hükümetinin Rus devlet şirketi Goznak tarafından ülkenin doğusundaki gayrimeşru  paralel bir yapı tarafından sipariş edilen 1,1 milyar dolar değerindeki sahte  Libya dinarı banknotlarına el konulduğuna ilişkin 26 Mayıs'taki duyurusunu  memnuniyetle karşıladı." ifadeleri kullanılmıştı.
 
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife  Hafter, ülkenin doğusunda sözde alternatif devlet kurumları oluşturma çabasına  girmişti. Bu kapsamda sözde bir merkez bankası kurduran Halife Hafter, bu sayede  borçlanmaya çalışmış ve Rusya'da bastırdığı yüklü miktarda sahte Libya dinarı  banknotunu dolaşıma sokarak ülkede enflasyona ve Libya dinarının yabancı para  birimleri karşısında değer kaybına yol açmıştı.