Moskova'da 'Libya' anlaşması!

AA |  13 Ocak 2020 Pazartesi - 18:49 | Son Güncelleme : 13 01 2020 - 19:29

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da ateşkes için taslak bir metin ortaya çıkardıklarını, metni Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın imzaladığını, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini bildirdi.


Çavuşoğlu, Libya'da barış ve istikrarı sağlama çabaları kapsamında  Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirdikleri görüşmelerden sonra Rus  mevkidaşı Sergey Lavrov ile açıklama yaptı.
 
Libya'da BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı  Fayiz es-Serrac ile Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri  Halife Hafter arasında ateşkes imzalanması konusundaki çabalarından ve bugünkü  toplantılara ev sahipliğinden ötürü Rusya'ya teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8  Ocak'ta yaptıkları çağrı doğrultusunda Libya'daki taraflar arasında bir ateşkes  imzalanması için Rus heyetiyle gün boyu çalıştıklarını söyledi.
 
Çavuşoğlu, "Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir  taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen  değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık." dedi.
 
Nihai hale geldikten sonra Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi  Başkanı Halid el-Mişri'nin metni imzalayarak Türk tarafına teslim ettiğini  bildiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize  söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa  daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese  uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü  yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin  hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil, neticeye ulaşılması için biz Rusya ile  çalışmaya devam edeceğiz."
 
Çavuşoğlu, metni imzalayan Serrac ve Mişri'ye teşekkürlerini iletti.
 

ETİKETLER

Rusya Moskova Hafter