Gazetevatan.com » Yazarlar » Sarışın Türk olur mu?

Sarışın Türk olur mu?

06 Haziran 2003 Cuma

Lütfen aklınızı başınıza toplayın ve dikkatle düşünün şu iki sorunun cevabını; 1) Sarışın Türk olur mu? 2) 21. yüzyılda böyle saçma bir soru olur mu?


Lütfen aklınızı başınıza toplayın ve dikkatle düşünün şu iki sorunun cevabını;

1) Sarışın Türk olur mu?

2) 21. yüzyılda böyle saçma bir soru olur mu?

Alem nerdeee, biz nerde? Dünya nelerle uğraşıyor, biz neyle? Milli Eğitim Bakanlığı'nın bunca önemli sorunları varken (her ne kadar Bakan da şaşırmış görünüyorsa da karar çıkmış sonuçta, hep aynı şey oluyor. Tepki gelince geri adım. İginçtir, bakanlar bakanlıkları bünyesinde olanları bizimle beraber duyuyorlar), çözülmesi gereken bu kadar eğitim konusu varken ders kitaplarındaki sarışın aile resimleriyle ilgilenmesine inanabiliyor musunuz?

Sadece Bingöl depreminden zarar gören, evini, ailesini kaybeden gençlerin sınava hazırlanması, lise ve üniversite sınavlarında normal şartlardaki diğer öğrencilerin yanında bir haksızlığa uğramaması bile başlı başına çok önemli bir sorun.

Bunları boş verin, Talim Terbiye Kurulu sarışınlara takmış. Zannedersiniz Hitler'den ders almışlar, "Arı Türk ırkı" yaratacaklar. Onun içinde de belirledikleri tip kara kaşlı, kara gözlü, kara saçlı, en az buğday kadar koyu tenli. Erkek varsa (ailenin babası veya genç delikanlı) o da bıyıklı olacak herhalde. Belki elinde tesbihi de vardır.

Hayır şimdi şöyle bir korku da gelebilir sarışınlara. Acaba gözlerimize koyu lens takıp saclarımızı kahverengi mi yapsak? Biraz da solariumda yanmak lazım. Ne olur, ne olmaz, sarışınları toplumdan ayıklama kararı da alabilirler yakında.

Birkaç kamp meselâ: "Sarışınları tecrit kampı..." Haydi bakalım teslim edin ailelerdeki sarışınları. Hele yabancı evliliklerden olan ya da Trakya, Kafkasya tarafından gelen aşırı sansın Türkler yandı. Onların "Anne Frank'ın Hatıra Defteri"ni oynamaları gerekebilir.

Şaka bir yana bu akla mantığa sığmaz kararın derhal durdurulması lâzım. Balık baştan kokuyor. Protokol toplantılarında kurallar fütursuzca çiğnendiğinde, bakanlıklar böyle saçma sapan kararlar aldığında yanlışlar baştan ayağa çorap söküğü gibi gidiyor.

Ve tabii bu olay duyulduğunda basının aklına gelen ilk tepki çok önemli: "En büyük Türk de sarışındı. Yoksa onun Türklüğünden şüphe eden mi var?" Sadece Atatürk'ün sarışınlığı, onun mavi gözleri, açık kumral saçları bile sarışın Türk olabileceğinin en güzel örneği.

Hükümet kafayı sarışın Türklere takacağına ekonomiye, Katar'ın Bush'u ağırladığı günlerde bizim adam yerine konmayışımıza, yanlış kararlarıyla Türkiye'nin neler kaybettiğine takmalı.

Ve tabii ciddi eğitim sorunlarımıza... Yoksa o değiştirdikleri kitaplar diğer ülkelerin ve bizim gelecek kuşaklarımızın "Siyaset Bilimi" derslerinde kötü yönetim örneği olarak mutlaka gösterilecektir!